Blog

zageszczanie-gruntu

Badania geotechniczne i geologiczno-inżynieryjne to dziś absolutna konieczność w przypadku każdej, większej inwestycji budowlanej. Dzięki nim uzyskuje się wiedzę na temat struktury gruntu, dlatego w projekcie będą mogły być zastosowane konkretne rozwiązania wspomagające jego realizację na danym terenie. Na czym polegają badania zagęszczenia gruntu?

Badania geotechniczne i geologiczno-inżynieryjne to dziś absolutna konieczność w przypadku każdej, większej inwestycji budowlanej. Dzięki nim uzyskuje się wiedzę na temat struktury gruntu, dlatego w projekcie będą mogły być zastosowane konkretne rozwiązania wspomagające jego realizację na danym terenie. Na czym polegają badania zagęszczenia gruntu?

Badania zagęszczenia gruntu – najważniejsze informacje

Przede wszystkim warto sobie wyjaśnić, czym jest zagęszczenie gruntu. Jest to jego gęstość, która zależy od kilku najważniejszych rzeczy. Po pierwsze jest to struktura gruntu i rodzaj materiału, który się na nią składa. Jak doskonale wiadomo, w przyrodzie występują materiały o różnej gęstości. Ma to oczywiście ogromne znaczenie w budownictwa. Przygotowując projekt budynku, należy wziąć pod uwagę jego całkowitą masę i właściwości gruntu w miejscu, w którym konstrukcja ma zostać wykonana.

Będzie to się przekładać na potencjalne osiadanie. Można mu zapobiegać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie mechanicznych zagęszczarek dzięki, czemu struktura podłoża się zmienia. Drugim sposobem jest takie dostosowanie fundamentów (na przykład umieszczenie ich na prefabrykowanych palach) w celu zwiększenia bezpieczeństw projektu.

Kiedy badania zagęszczenia gruntu są przydatne, a kiedy konieczne?

Badanie gruntu i inne badania geologiczne są przydatne zawsze. Nawet jeżeli stawiamy niewielki budynek mieszkalny. Dzięki nim można optymalnie dostosować projekt do warunków, co w przyszłości pozwala na znaczne oszczędności na kosztach budowy. Warto takie badania również wykonać po ukończeniu prac związanym z zagęszczaniem określonych warstw gruntu na placu budowy.

Przeprowadzenie kolejnego badania pozwala na sprawdzenie jakości wykonywanych prac, dzięki czemu można o wiele lepiej wykorzystać warunki gruntowe. Należy też koniecznie pamiętać, że badanie zagęszczenia gruntu może być częścią badań geotechnicznych, i geologiczno-inżynieryjnych, które są obowiązkowe dla niektórych rodzajów inwestycji.

Kto powinien wykonywać badania zagęszczenia gruntu?

Zdecydowanie prace takie wykonywane być powinny przez doświadczonych fachowców, dlatego najczęściej powierza się je wyspecjalizowanym firmom. Dzięki temu zyskuje się gwarancję, że zlecone badania będą wykonane w sposób całkowicie prawidłowy.

W przypadku badań obowiązkowych powierzenie ich w ręce wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa pozwala nie tylko uniknąć pomyłek, ale również na przygotowanie wymaganej przepisami prawa dokumentacji.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook