Blog

brukarstwo-porady
WYBÓR KOSTKI

Zaopatrujemy się w kostkę najwyższej jakości od sprawdzonych producentów, oferujących szeroki wachlarz produktów, zapewniających bogactwo wzorów, kolorów, faktur, pozwalających na realizację najbardziej wyszukanych pomysłów. Materiały, które wykorzystujemy, posiadają odpowiednie atesty i aprobaty techniczne.
Zaproponujemy odpowiedni produkt, biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość obciążeń oraz przenaczenie dane placu.
Powierzoną pracę wykonujemy rzetelnie i z dużą starannością. Na wykonaną usługę udzielamy gwarancji.

PROJEKT

Profesjonalna firma zajmująca się układaniem kostki powinna zaproponować wykonanie projektu. Wykonany przed rozpoczęciem prac projekt daje możliwość rozsądnego zaplanowania powierzchni, uwzględniając potrzeby klienta. Daje on również szansę na skomponowanie aranżacji, pasującej do stylu domu.

Przy wykonywaniu projektu trzeba mieć na uwadze przede wszystkim zachowanie dobrej komunikacji na posesji. Samochód powinien mieć wygodny wjazd do garażu. Przy domu powinna znaleźć się również przestrzeń na manewry oraz miejsca parkingowe dla ewentualnych gości. Również dojście do furtki powinno mieć odpowiednią szerokość. Przy wykonywaniu stromych zjazdów do garażu znajdującego się w części piwnicznej budynku, trzeba zaplanować tzw. „zęby”, zapobiegające ześlizgiwaniu się samochodu po oblodzonej zimą kostce.

Nie można zapominać, że kostka idealnie nadaje się również do wykończenia ogrodu oraz powierzchni użytkowych znajdujących się na zewnątrz budynku. Jest cała gama płyt o różnych kształtach (np. Impressjo, Patio) z których możemy wykonać tarasy, altanki, alejki w ogrodzie czy zaplanować miejsce pod grilla. Z różnych elementów zdobniczych można wyczarować niepowtarzalne schody, kwietniki, dekoracyjne ścianki oporowe, piaskownice i wiele innych detali, stanowiących ozdobę naszego domu. Odpowiednio przygotowany projekt uwzględnia wszystkie te elementy, dzięki czemu pozwala „zobaczyć”, jak będą komponowały się w całości. Projekt umożliwia także oszacowanie kosztów planowanej inwestycji.

NIWELACJA TERENU I PLANOWANIE INSTALACJI ODPROWADZAJĄCYCH WODĘ

Po wykonaniu projektu i zaakceptowaniu jego założeń, można przystąpić do kolejnego etapu pracy, jakim jest zbadanie miejsca występowania spadków terenu i ich niwelacja. Koniecznie trzeba również rozplanować racjonalny sposób odprowadzania wody deszczowej. Nie wolno kierować wody do sąsiada ani na ulicę, nie może nam się także wlewać do garażu ani do domu. Jeśli układ budynku i posesji nie pozwala na skierowanie wody do ogrodu, należy zaplanować odwodnienie z wykorzystaniem takich elementów, jak kratki ściekowe, cieki wodne czy bezobsługowe studnie chłonne. Przy odprowadzeniu wody z rynien stosujemy osadnik przyrynnowy, który łączy rynnę ze studnią chłonną. Stosowane kratki ściekowe występują z rusztem ocynkowanym lub żeliwnym – zbierają wodę i odprowadzają ją do studni chłonnej. Montujemy je najczęściej przy wjazdach do garaży, w linii bramy lub wzdłuż ogrodzenia.

Aby prawidłowo zaplanować spadki powierzchni, należy użyć niwelatora. Urządzenie to daje gwarancję prawidłowego wyznaczenia wysokości kostki na całej płaszczyźnie. Przy układaniu kostki brukowej spadki powinny wynosić nie mniej niż 1,5% – 2% na całej powierzchni.

PROCES UKŁADANIA KOSTKI

Mając wyznaczone wysokości, można przystąpić do korytowania (wykonania zagłębienia) pod kostkę lub nawiezienia materiałupotrezbnego do podniesienia terenu, w zależności od ukształtowania posesji. Docelowo podłoże powinno być tak wymodelowane, aby na podbudowę i kostkę zostało minimum 25 centymetrów.

Kolejnym elementem jest ustawianie krawężników (obrzeży). Jest to element zamykający powierzchnię kostki i zapobiegający rozsuwaniu się nawierzchni. Jeśli chcemy, aby krawężnik (obrzeże) było niewidoczne, to montujemy je ok. 3 cm poniżej zaplanowanej powierzchni kostki. Po ułożeniu kostki obniżony krawężnik (obrzeże) obsypujemy ziemią i obsiewamy trawą. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy układaniu kostek, z których możemy tworzyć wijące się alejki oraz elementy koła i łuki. Niektórzy wykonawcy proponują tańsze rozwiązanie, którym jest zastosowanie tzw. „brzegówki”, czyli kostki podwyższonej na brzegach samym betonem. Jest to jednak rozwiązanie mało trwałe i nie gwarantujące użytkowania kostki przez wiele lat. Należy również pamiętać, aby na wjeździe między ulicą a naszą posesją zastosować krawężnik drogowy, który będzie elementem najazdowym.

Po ustawieniu krawężników (obrzeży) przystępujemy do wykonania podbudowy. W tym celu najpierw należy zagęścić grunt rodzimy, czyli istniejące podłoże. Używamy do tego zagęszczarki o wadze nie mniejszej niż 400-500 kg. Robimy podbudowę mieszaną mechanicznie, na którą składać się ma pospółka (żwir i piasek) z cementem. Podbudowa powinna mieć grubość minimum 15 cm. Następnie należy ją dokładnie zagęścić dużą zagęszczarką o ciężarze 500 kg. Na tak przygotowanej podbudowie wykonujemy plant z piasku kopalnianego o grubości 4 cm, na którym docelowo jest układana kostka. Plant dokładnie zagęszczamy mniejszą zagęszczarką o wadze 120 kg. Przy wykonywaniu podbudowy trzeba pamiętać o wcześniej zaplanowanych spadkach.

Na tak przygotowanej powierzchni możemy układać kostkę. Kostki nie powinny do siebie przylegać, ponieważ na koniec całą powierzchnię spoinujemy piaskiem wiślanym. Ważne jest, aby podczas procesu układania zastosować dwa rodzaje piasku. Piasek kopalniany używany na plant pod kostkę jest materiałem, który dobrze się zagęszcza. Piasek wiślany sortowany używany jest do zaspoinowania kostki. Dzięki temu, że jest sypki i ostry, dobrze klinuje się między kostkami. Ułożoną i zaspoinowaną kostkę brukową ponownie wibrujemy zagęszczarką z gumą o wadze 120 kg (guma zabezpiecza kostkę przed uszkodzeniem). Po zagęszczeniu jeszcze raz uzupełniamy braki piaskiem wiślanym.

Dobrze jest warstwę piasku zostawić na kilka dni, a dopiero potem oczyścić kostkę. Przy ustalaniu harmonogramu robót warto zwrócić uwagę na rozsądne zaplanowanie dostaw. Przy posesjach rzadko jest miejsce na składowanie wszystkich potrzebnych materiałów. Najlepiej przywozić je sukcesywnie, w miarę postępu prac. Unikniemy przy tym niepotrzebnego przestawiania palet z miejsca na miejsce oraz transportowania z odległych miejsc materiałów sypkich.

Podczas układania kostki, warto pod jej powierzchnią zainstalować przepusty wykonane z rur PCV. W razie potrzeby posłużą one do przeciągnięcia kabli lub nawodnienia w ogrodzie, którą to instalację będzie można założyć bez konieczności rozbierania kostki. Pamiętajmy o wskazaniu ekipie wykonawczej miejsc, w których położone są kable, ponieważ nawet podczas pracy małej koparki łatwo uszkodzić instalacje znajdujące się w ziemi.

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook