Blog

Budujesz dom

Budowa domu jest skrytym marzeniem większości z nas. Nie da się bowiem ukryć, że posiadanie własnej posesji daje przede wszystkim niczym nieskrępowaną wolność i swobodę. Jednak tajemnicą nie jest również fakt, że budowa domu to dość kosztowna inwestycja. Wszystkie elementy konstrukcyjne, a także i komponenty do wykonania poszczególnych elementów są dość drogie. Jednak to właśnie budowa dachu stanowi największe wyzwanie. Obecnie istnieją różnorodne konstrukcje dachowe, wykonywane z różnorodnych elementów. Wobec tego jeśli budujesz dom, to sprawdź, jaki dach warto wybrać!

Dach płaski – do jakiego domu będzie pasował?

Dach płaski to pierwszy rodzaj dachu, który warto poznać. Wyróżnia się on tym, że jego powierzchnia nachylona jest o około o 2 do maksymalnie 15%. Takie parametry są oczywiście znikome, dlatego dachy, które nie przekraczają tego kąta nachylenia, śmiało możemy nazwać dachami płaskimi. Dachy płaskie wyróżniają się również tym, że są one mało skomplikowane. Co za tym idzie taka konstrukcja jest przede wszystkim tania w budowie. Warto zaznaczyć, że dachy płaskie mogą występować zarówno w wersji wentylowanej, gdzie warstwa izolacyjna jest nieco oddzielona otworami w ścianach, a także w wersji niewentylowanej- bez wolnej przestrzeni. Dachy płaskie mają swoje wady oraz zalety. Niemniej jednak głównie wskazuje się na to, że dają one ogromne możliwości pod względem aranżacji poddasza, gdyż nie ograniczają go skosami. Dachy płaskie pasują zwykle do domów parterowych i niskich.

Dachy jedno- i dwuspadowe – czym one się charakteryzują?

Dachy jedno- i dwuspadowe to kolejny rodzaj konstrukcji dachu. Ich charakterystyka jest bardzo prosta, dach jednospadowy posiada wyższy stopień nachylenia, a także całkowicie odrębną konstrukcję połaci oraz dachu. Jednak z jego ścian jest po prostu wyższa. Dach ten również daje możliwość zaaranżowania poddasza bez dodatkowych skosów. Dach dwuspadowy z kolei jest najczęściej wykorzystywany w naszym kraju. Z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak on wygląda. Przede wszystkim tworzą go dwie połacie, które mogą być symetryczne lub nie. Dach dwuspadowy nie jest skomplikowany, a to oznacza, że jego budowa jest tania i szybka. Co więcej, jego zaletą jest wysoka skuteczność w odprowadzaniu wody.

wiazary-w-budynku-mini

Źródło: kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/

Dachy z elementów prefabrykowanych- jakie dają możliwości?

Wiązary prefabrykowane to coraz częściej wykorzystywane elementy jeśli chodzi o konstrukcję dachu. Elementy prefabrykowane charakteryzują się tym, że można wykonać z nich dowolne formy i kształty, więc wiązary prefabrykowane pozwalają na idealne dopasowanie dachu do domu i całej kubatury budynku. Co więcej w przypadku wiązarów nie występuje ryzyko pomyłki czy też błędnego połączenia poszczególnych części dachu. Dlaczego? Otóż dosłownie nad wszystkim czuwają wyspecjalizowane maszyny i komputery, które dbają o jakość wykonania dachu. Wiązary prefabrykowane zyskują sobie coraz to większą popularność i coraz częściej można podziwiać je jako dachy domów. Są one konstrukcją estetyczną i trwałą.

Dach naczółkowy- czy warto na niego postawić?

Dach naczółkowy można uznać za jeden z podtypów dachu dwuspadowego. Niemniej jednak wyróżnia się on mocno ściętymi narożnikami w odniesieniu do połaci. Tworzą one właśnie „coś” na kształt naczółek, skąd wzięła się nazwa dachu. Dachy te również świetnie sobie radzą z odprowadzaniem nadmiaru wody i są zaprojektowane tak, by nie zalegał na nich śnieg. Dachy naczółkowe ze względu na swoje cechy są głównie polecane do domów w górach. Tam opady śniegu oraz deszczu są na porządku dziennym, a takie dachy zapobiegają nadmiernemu obciążeniu całej konstrukcji. Mówiąc wprost zmniejsza się znacznie ryzyko zawalenia się domu pod naporem np. śniegu.

Wybór dachu to z pewnością nie lada wyzwanie. Warto więc podejść do niego rozsądnie i wybrać komponent najbardziej dopasowany do naszych potrzeb oraz wymagań. Wiązary prefabrykowane stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem i dopasują się do każdej konstrukcji. Być może warto je rozważyć?

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook