Blog

chemiabasenowajakzrownowazycphiinneparametrydlaoptymalnegouzytkowania


Utrzymanie odpowiednich parametrów chemicznych w basenie jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej i przyjemnej kąpieli. Woda w basenie, aby była zdrowa i czysta, musi mieć odpowiednio zrównoważone pH oraz inne parametry, takie jak poziom chloru i zasadowość. W tym artykule omówimy, jak zrównoważyć te parametry, aby zapewnić optymalne warunki użytkowania basenu.

Dlaczego równowaga pH jest kluczowa?

pH wody basenowej mierzy jej kwasowość lub zasadowość na skali od 0 do 14. Idealne pH dla wody basenowej mieści się w przedziale 7,0-7,6. Woda o prawidłowym pH jest komfortowa dla skóry i oczu kąpiących się, a także optymalizuje działanie środków chemicznych, takich jak chlor. Jeśli pH jest zbyt niskie (kwaśne), woda może powodować podrażnienia skóry i oczu oraz korozję metalowych elementów basenu. Zbyt wysokie pH (zasadowe) może prowadzić do powstawania osadów wapiennych i zmniejszenia skuteczności chloru.

Warto zajrzeć na https://www.bassau.pl/pl/chemia-basenowa.

Jak mierzyć i regulować pH?

Aby monitorować pH wody, należy regularnie używać testera pH. Testery dostępne są w różnych formach: pasków testowych, tabletkowych lub kropelkowych zestawów testowych czy cyfrowych mierników. Po zidentyfikowaniu poziomu pH, można go regulować za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. W przypadku niskiego pH stosuje się środki podwyższające pH (alkalizatory), takie jak wodorowęglan sodu. Przy wysokim pH używa się środków obniżających pH (kwasów), takich jak  np. bisiarczan sodu.

Zasadowość wody: Co to jest i dlaczego jest ważna?

Zasadowość całkowita (TA) wody basenowej to miara zdolności wody do neutralizowania kwasów i stabilizacji pH. Optymalny poziom TA wynosi od 80 do 120 ppm (części na milion). Zbyt niski poziom zasadowości może prowadzić do wahań pH, podczas gdy zbyt wysoki poziom może powodować mętność wody i osady. Aby regulować zasadowość, można używać środków chemicznych takich jak wodorowęglan sodu, który podnosi TA, lub kwas muriatowy, który obniża TA.

Poziom chloru: Kluczowy dla dezynfekcji

Chlor jest najważniejszym środkiem dezynfekującym w basenie, który eliminuje bakterie, grzyby i glony. Optymalny poziom wolnego chloru w basenie powinien wynosić 0,6 mg/l. Aby monitorować poziom chloru, należy regularnie wykonywać testy chemiczne. Jeśli poziom chloru jest zbyt niski, należy dodać odpowiednią ilość chloru w postaci granulek, tabletek lub płynu. W przypadku zbyt wysokiego poziomu chloru, można go obniżyć poprzez częściową wymianę wody lub stosowanie środków neutralizujących chlor np. Antychlor

Jak unikać problemów z jakością wody?

Regularna kontrola i regulacja pH, zasadowości oraz poziomu chloru są kluczowe dla utrzymania czystej i bezpiecznej wody w basenie. Zaleca się testowanie wody co najmniej dwa razy w tygodniu, a także po każdej intensywnej burzy lub dużej ilości kąpiących się. Dodatkowo, warto korzystać z algicydów, środków koagulacyjnych oraz innych specjalistycznych preparatów chemicznych, które wspierają utrzymanie odpowiednich parametrów wody.

Praktyczne wskazówki na co dzień

  • Stosowanie filtrów: Regularne czyszczenie i konserwacja filtrów basenowych pomaga w usuwaniu mechanicznych zanieczyszczeń i wspiera działanie chemii basenowej.
  • Dodawanie chemii wieczorem: Dodawanie środków chemicznych do wody najlepiej wykonywać wieczorem, gdy basen nie jest użytkowany, co pozwala na równomierne rozprowadzenie środków w wodzie.
  • Przechowywanie chemii: Chemikalia basenowe należy przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci, co zapewnia ich skuteczność i bezpieczeństwo. Pamiętając również o tym aby były to miejsca niedostępne dla dzieci.

Zrównoważenie pH i innych parametrów chemicznych w basenie jest kluczowe dla zapewnienia zdrowej i czystej wody. Regularne testowanie, stosowanie odpowiednich środków chemicznych i przestrzeganie najlepszych praktyk pozwala cieszyć się bezpiecznym i przyjemnym korzystaniem z basenu przez cały sezon kąpielowy. Dzięki odpowiedniej chemii basenowej można skutecznie zapobiegać problemom i utrzymywać wodę w idealnym stanie.

 

Facebook