Blog

co-kladziemy-pod-kostke-brukowa

Budowanie ścieżki ogrodowej, podjazdu lub tarasu z kostki może pomóc Ci czerpać więcej radości z spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kamień, betonu lub betonowa kostka brukowa pozwalają na układanie twardych powierzchni z mniejszą ilością pracy niż jest to wymagane w przypadku wylewanych płyt betonowych lub kamieni z zaprawą. Jak zadbać o to, żeby układana nawierzchnia nie ulegała odkształceniom a sam proces układania kostki nie wymagał poprawek? Zacznij od właściwego materiału bazowego, aby utrzymać elementy kostki w odpowiedniej pozycji. Sprawdź co kładziemy pod kostkę brukową dla otrzymania najlepszego efektu!

 

Piasek pod kostkę brukową

 

Gruba warstwa piasku pod twoimi układarkami amortyzuje je, umożliwiając przepływ wody. Sama baza piasku nie jest idealna na ścieżki lub patia o dużym natężeniu ruchu, ponieważ materiał może się przesuwać. Ale może działać dobrze w obszarach, z których korzystasz tylko okazjonalnie. Powinieneś zainstalować warstwę piasku o grubości co najmniej 2 cali, a następnie ubić ją dokładnie, gdy jest mokra, aby jak najlepiej zagęścić ziarna.

 

Skruszony kamień

 

Zgrubnie rozdrobniony kamień stanowi dobrą podstawę dla kostki brukowej, które będą używane częściej w większym natężeniu ruchu. Podstawa od 10 do 15 cm dobrze zagęszczonych kawałków kamienia zapewnia solidne i stabilne podłoże dla prawie każdego rodzaju instalacji bruku. Szukaj pokruszonego kamienia, który został specjalnie zaprojektowany do użycia jako materiał podstawowy. Kamień należy pokryć warstwą piasku, aby uzyskać gładką, równą warstwę do układania kostki brukowej.

 

Pył kamienny

 

Gdy kamień jest kruszony lub cięty, powstaje drobny pył, który wiele firm sprzedaje jako bazę dla chodników i chodników. Ten produkt nie jest odpowiedni do tego zastosowania ze względu na szereg cech. Drobna konsystencja zapobiega prawidłowemu zagęszczaniu, prowadząc do tonięcia i nierówności kostki w miarę upływu miesięcy. Kruszony kamień i piasek zapewniają lepszy drenaż dzięki większemu rozmiarowi cząstek. Kostka brukowa na warstwie pyłu kamiennego może zostać zalana podczas ulewnego deszczu co doprowadzi do zniszczenia powierzchni.

 

Zagęszczona gleba

 

Jeśli instalujesz ścieżkę brukową na jeden sezon, oczyszczona i zagęszczona gleba może działać jako odpowiednia baza… Trawa i chwasty muszą być całkowicie usunięte przed instalacją kostki brukowej. Użyj zasilanego urządzenia do ubijania na całej powierzchni, aby zagęścić ziemię i zapobiec późniejszemu osiadaniu. Gleba musi być oczyszczona i zagęszczona pod jakimkolwiek innym materiałem bazowym, aby zapobiec zatopieniu się w niej gleby lub żwiru podczas pierwszej burzy z obfitymi opadami.

 

Rodzaj żwiru, który ma być użyty do układania nawierzchni

 

Żwir budowlany, pochodzący z rozdrobnionego wapienia, jest używany do stworzenia solidnych fundamentów dla bruku, niezależnie od tego, czy robisz taras, podjazd czy chodnik na swoim podwórku. Większe skały są wydobywane w kamieniołomie, a następnie kruszone na mniejsze kawałki. Gotowy produkt – żwir budowlany – jest klasyfikowany według wielkości i szorstkości. Wybór odpowiedniego żwiru do wykorzystania jako podstawa do kostki brukowej oznacza zbadanie klimatu i miejsca budowy oraz rozważenie tego, co będzie stało na kostce po ułożeniu powierzchni.

 

Drobny żwir

 

Drobny żwir ma teksturę tylko nieco grubszą niż piasek i zwartą do prawie stałej powierzchni. Ponieważ drobny żwir tak mocno się zagęszcza, nie pozwala on na odpowiedni drenaż i powinien być stosowany tam, gdzie gromadzenie wody nie stanowi problemu, na przykład przy układaniu bruków na zadaszonym tarasem, w obudowie domu, lub gdy temperatury rzadko spadają poniżej zera . Drobny żwir może wytrzymać ciężar ciężkiego ruchu pieszego i mebli, ale nie powinien być używany do bardziej wymagających zastosowań, takich jak podjazdy. W przypadku gleby piaszczystej lub dobrze drenującej drobny żwir jest odpowiednim wyborem. Jednak w przypadku stosowania na gliniastej glebie, dodatkowo zapobiega drenażowi, a kieszenie wody mogą spowodować, że elementy kostki na górze wybrzuszają się lub pękają.

 

Średni żwir

 

Średni żwir jest odpowiedni dla większości powierzchni z kostki brukowej. Zagęszcza się szczelnie, ale nie tak ciasno jak drobny żwir i nadal pozostawia wystarczająco dużo miejsca, aby woda mogła spłynąć. Idealny do gleby gliniastej lub regularnej z odpowiednią ilością drenażu, średni żwir jest  na samym środku skali wśród podkładu pod kostkę pod względem drenażu i podparcia. Warstwa średniego żwiru o grubości około 15 do 20 cm może wytrzymać ciężar większości samochodów, ale nadaje się również do lżejszych zastosowań, takich jak duży ruch pieszy i meble.

 

Gruby Żwir

 

Jeśli Twój podjazd widzi dużo ruchu lub posiada więcej niż jeden samochód na raz, rozważ użycie grubego lub dużego żwiru, aby wesprzeć swoją kostkę brukową. Jeśli masz glinę lub słabo opróżniającą się ziemię lub na twoim podwórzu widać dużo deszczu lub spływającej wody, rozważ użycie grubego żwiru pod kostkę. Gruby żwir jest największym rodzajem żwiru, umożliwia świetny drenaż i może wytrzymać najcięższe ładunki.

 

Żwir i tłuczeń z recyklingu betonu

 

Rozważ użycie żwiru z recyklingu lub tłuczenia pod kostką brukową. Żwir poddany recyklingowi powstaje w wyniku kruszenia odzyskanego lub zużytego betonu i występuje w takich samych rozmiarach (drobny, średni i gruby) jak zwykłe rodzaje żwiru. Tłuczeń jest kruszywem łamanym o szorstkiej powierzchni który dobrze łączy się z betonem. Obie te opcje pomagają zachować skałę wapienną, z której pochodzi większość żwiru komercyjnego, i oba mają znacznie tańszy koszt niż nowy żwir. Oba są uważane za zrównoważone źródła materiałów do układania kostki brukowej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook