Blog

ogrodwstyluprowansalskim


Zanim zaczniemy zakładać własny ogród, dobrze będzie przygotować odpowiedni plan. Nie jest to jednak takie proste. Podczas jego wykonywania musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, jak będzie prezentował się nasz ogród i jak będzie wyglądała jego pielęgnacja. O tym, jak przygotować się do tworzenia projektu ogrodu, piszemy w artykule!

 

Warunki w ogrodzie

 

Zanim zaczniemy marzyć o bujnej roślinności, warzywniku czy o oczku wodnym w naszym ogrodzie, powinniśmy skupić się na tym, jakie dokładnie warunki w nim panują. Dzięki skupieniu się na konkretnych czynnikach dowiemy się między innymi tego, jaka roślinność najlepiej sprawdzi się w danym miejscu. Co musimy sprawdzić przed rozpoczęciem projektowania ogrodu?

  • Jaki jest odczyn pH gleby – być może przed rozpoczęciem sadzenia trzeba będzie wzbogacić ziemię o najpotrzebniejsze składniki odżywcze, by móc zasadzić w niej rośliny.
  • Jak żyzna jest ziemia – to ważne między innymi wtedy, gdy planujemy stworzenie własnych grządek warzywnych.
  • Które miejsca w ogrodzie są zacienione, a która wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych – ta wiedza pozwoli nam poprawnie dobrać roślinność do zasadzenia w danych miejscach w ogrodzie.
  • Gdzie jest źródło wody – to często pomijana, jednak niezwykle ważna kwestia. Tworzenie rabaty czy grządek wymagających częstego i obfitego podlewania daleko od źródła nie będzie rozsądne. W tym momencie dobrze będzie również rozważyć, czy nie będzie warto zainstalować system automatycznego nawadniania.
  • Które miejsca wystawione są na niesprzyjające warunki – stanowisko w pobliżu drogi czy niezakryte przed wiatrem może nie być korzystne dla wszystkich gatunków roślin.

pielegnacja-ogrodow-poznan-green-solutionsbaner

 

Jakie mamy wymagania wobec ogrodu?

 

W zależności od tego, co planujemy robić w ogrodzie, możemy zaaranżować go na wiele różnych sposobów. Podobnie jak w przypadku urządzania wnętrz, ogrodową przestrzeń również możemy zaplanować tak, by odpowiadała naszym wymaganiom i potrzebom. Istnieje wiele sposobów aranżacji ogrodów, wśród nich są między innymi:

  • styl skandynawski – doskonały dla tych, którzy nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na pielęgnacji ogrodu. Roślinność w ogrodach skandynawskich jest bowiem niezbyt wymagająca. To też dobry sposób na aranżację w przypadku osób, które lubią wolne przestrzenie idealne do zapełnienia podczas spotkań z bliskimi na ognisku.
  • styl prowansalski – to coś dla fanów bujnej roślinności, lawendy, wrzosów, a także rzeźb i ławeczek ukrytych wśród zieleni. Ta francuska wersja ogrodu wiejskiego ma w sobie wiele uroku, dzięki czemu spędzanie czasu w takim otoczeniu będzie niezwykle odprężające i relaksujące. Kwitnące rośliny i pachnące kwiaty przyciągną do nas wiele owadów.
  • styl wiejski – idealny dla tych, którym zależy na świeżych warzywach prosto z grządki i owocach zrywanych z krzaczka. W pozornym chaosie drzemie sielskość sprzyjająca relaksowi.

planowanieogrodu

Nasza wiedza i doświadczenie

 

Gdy zajmujemy się tworzeniem projektu ogrodu (zobacz, jak dokładnie wygląda: https://greensolutions.com.pl/projektowanie-terenow-zieleni-od-a-do-z/), nie możemy zapomnieć o tym, by dostosować go do swoich możliwości. Nie jest ważne jedynie to, by ogrodowa przestrzeń spełniała nasze wymagania – my również powinniśmy być przygotowani na to, by odpowiednio zadbać o otoczenie. Oceńmy nasze możliwości i wiedzę dotyczącą pielęgnacji roślin. Jeśli jednak naprawdę bardzo mocno zależy nam na ogrodzie, który będzie dość wymagający, poszukajmy w okolicy firmy ogrodniczej, która może zadbać o rośliny, jakie się w nim znajdą.

 

Współgranie z domem

 

Podczas projektowania ogrodu nie zapomnijmy o jeszcze jednej, ważnej kwestii – powinien on współgrać z domem. Wówczas stworzymy spójną kompozycję. Możemy też pójść o krok dalej i przygotować aranżację ogrodu spójną z tym, jak wygląda wnętrze naszego domu. Przykładowo, pomieszczenia i przestrzeń wokół domu zaaranżowana w stylu skandynawskim może wyglądać naprawdę zachwycająco!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook