Blog

dlaczego-kostka-brukowa-sie-rusza

Na początku jedna lub dwie kostki brukowe, które delikatnie poruszają się na obrzeżach podjazdu lub chodnika, nie wzbudza specjalnej paniki. To jednak dopiero początek. Nawet kilka elementów kostki może bardzo szybko zniszczyć cały chodnik. Powierzchnie z kostki to niejako zestaw naczyń (kostek) połączonych. Kiedy jeden element się rusza, to przystające do niego kostki są również podatne na wypaczenia.

Dziś dowiemy się dlaczego kostka brukowa się rusza i jak naprawić wadliwą, ruchomą kostkę tak, aby nie demontować całej powierzchni.

 

Dlaczego moja kostka brukowa się poluzowała. Dlaczego kostka brukowa się rusza?

 

Zwykle są trzy główne powody, dla których możesz skończyć z ruchomymi elementami kostki.

Najczęstszą przyczyną jest ułożenie kostki brukowej na nierównym podłożu z kruszywa. To znacznie wpływa na integralność strukturalną tarasu, ścieżki, czy podjazdu zwiększając prawdopodobieństwo jego zniszczenia pod powierzchnią.

Kolejnym przypadkiem, w którym Twoja kostka będzie się ruszała jest jej ułożenie przed utwardzeniem / ubiciem podłoża i zruszenie jej przed utwardzeniem spoinowania.

Nie martw się! Poluzowana kostka nie wymaga demontowania całej powierzchni. Luźne elementy łatwiej jest wyjąć i naprawić wadę w kilku prostych krokach. Sprawdź nasz przewodnik po naprawianiu luźnego bruku.

 

Jak usunąć luźne płyty chodnikowe i kostki brukowe?

 

O ile wyciągnięcie luźnego elementu z betonowej kostki brukowej jest dosyć proste, o tyle duże płyty chodnikowe mogą okazać się większym wyzwaniem.

Nawet w przypadku najbardziej doświadczonych brukarzy, rzadko zdarza się, aby luźna płyta chodnikowa mogła zostać podniesiona bezpośrednio ręcznie. W większości przypadków potrzebujesz młotka i dłuta, aby wyrwać kostkę brukową z podłoża.

Aby upewnić się, że nie uszkodzisz swoich płyt chodnikowych, przeczytaj naszą metodę usuwania płyt chodnikowych poniżej.

 

Co jest potrzebne do usunięcia luźnych płyt chodnikowych:

 • Dłuto
 • Gumowy młotek
 • Szpadel
 • Krótki kawałek drewna (co najmniej 30 cm)
 • Drewniany kij (musi być dłuższy niż płyta chodnikowa)

 

Jak samodzielnie usunąć luźne płyty chodnikowe krok po kroku:

 1. Ostrożnie odłupać zaprawę wokół płyty chodnikowej za pomocą dłuta i gumowego młotka, aż płyta całkowicie się poluzuje.
 2. Następnie wsuń szpadel w szczelinę pozostawioną przez zaprawę i podważ kostkę brukową, aby uwolnić ją od podłoża. Kiedy ją podnosisz, umieść kawałek drewna pod łopatą, aby działał jak dźwignia, ułatwiając ci to, jednocześnie chroniąc płytę pod spodem.
 3. Kiedy płyta zacznie się poddawać dźwigni, umieść pod nią kij i wytocz na nim płytę z brukowanej powierzchni.

 

Jak stworzyć nowe podłoże dla kostki brukowej i płyty chodnikowych

 

Po podniesieniu i odsunięciu płyty chodnikowej nadszedł czas, aby odłupać i wymienić resztki starej zaprawy na podłożu. Pomoże to zapewnić, że wszelkie powtarzające się problemy z luźnymi płytami chodnikowymi nie pojawią się ponownie.

Poniżej znajdują się wskazówki, jak zastąpić starą zaprawę nową mieszanką.

Czego potrzebujesz, aby stworzyć nowe łóżko do płyt chodnikowych:

 • Dłuto
 • Gumowy młotek
 • Żwir
 • Cement
 • Plastikowe wiadro lub taczka (w zależności od tego, ile zaprawy potrzebujesz)
 • Wiertarka elektryczna z nasadką mieszadła łopatkowego
 • Kielnia

Jak samodzielnie stworzyć nowe łóżko do płyt chodnikowych:

Uważając, aby nie uszkodzić kruszywa pod spodem, użyj dłuta i gumowego młotka, aby usunąć starą zaprawę ze złoża.

Następnie „pofałduj” warstwę kruszywa krawędzią dłuta, aby powstały małe wierzchołki i wgłębienia – ta szorstka powierzchnia pomaga zaprawie lepiej przylegać.

Nadszedł czas, aby wymieszać nową zaprawę. Wsyp cztery łopaty żwiru i jedną łopatę cementu do wiadra lub taczki. Następnie możesz wymieszać materiały razem nasadką mieszadła łopatkowego swojej wiertarki elektrycznej.

Za pomocą kielni nałóż warstwę zaprawy na kruszywo. Potrzebna jest wystarczająca ilość zaprawy, aby uzyskać solidną przyczepność do kostki brukowej – ale nie używaj jej tak dużo, aby była nierówna z resztą powierzchni.

 

Jak ułożyć płyty chodnikowe lub kostkę na zaprawie?

 

Ok, podłoże jest zrobione i pozostaje tylko włożyć kostkę brukową lub płytę w szczelinę. Jednak chodzi o coś więcej niż tylko wsuwanie płyt na miejsce.

Przeczytaj naszą instrukcję krok po kroku poniżej, aby zakończyć pracę we właściwy sposób.

 • Czego potrzebujesz, aby ułożyć płyty chodnikowe i kostkę w szczelinie:
 • Cztery małe kawałki drewna
 • Żwir
 • Cement
 • Plastikowe wiadro
 • Szpadel
 • Wiertarka elektryczna z nasadką mieszadła
 • Kielnia do spoinowania
 • Szczotka o sztywnym włosiu (nie używaj szczotki z metalowym włosiem lub wełną drucianą, ponieważ może to uszkodzić płytę chodnikową)

Jak samodzielnie przekazywać płyty chodnikowe:

 1. Najpierw ostrożnie umieść płytę chodnikową z powrotem na miejscu.
 2. Następnie chcesz włożyć każdy mały kawałek drewna w szczeliny wokół płyty chodnikowej, upewniając się, że odstęp jest równy z sąsiednimi płytami.
 3. Poczekaj 24 godziny, aż zaprawa pod płytą zastygnie – jeśli zapowiada się deszcz, przykryj płytę folią lub workiem na śmieci.
 4. Zmieszać zaprawę do spoinowania z trzech łopatek żwiru i jednej łopatki cementu w plastikowym wiaderku za pomocą wiertarki elektrycznej z mieszadłem.
 5. Usunąć kawałki drewna i za pomocą kielni do spoin wsypać zaprawę w szczeliny do całkowitego wypełnienia. Staraj się nie przepełniać, jeśli to możliwe.
 6. Po wypełnieniu wszystkich szczelin użyj szczotki ze sztywnym włosiem, aby usunąć nadmiar zaprawy wokół płyty chodnikowej. Możesz również użyć mokrej gąbki, aby ułatwić pracę z zaprawą, jeśli masz trudności z jej usunięciem.

Teraz, gdy wiesz, jak naprawić luźne płyty chodnikowe i kostkę brukową, będziesz chciał znaleźć wysokiej jakości, trwałe kostki brukowe do profesjonalnego wykończenia. Aby uzyskać informacje o tym, które marki są najlepsze dla Twojego projektu, zadzwoń do nas między 9:00 a 17:00 pod numer (+48) 504 195 871.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook