Blog

dlaczego-kostka-brukowa-zielenieje

Mieliście kiedyś wrażenie, że po okresie intensywnych opadów deszczu, lub podlewania trawnika i ogrodu wasza kostka brukowa stawała się nieco obślizgła a z czasem nawet bardziej zielona? To prawdopodobnie początki porostu kostki mchem. Nierówności nawierzchni, nadmierne zacienienie i złe zabezpieczenie przed wilgocią to czynniki wpływające na pojawienie się zielonego nalotu na kostce. Dowiedz się jak pozbyć się zielonego nalotu szpecącego posesję. Dziś odpowiemy na pytanie – dlaczego kostka brukowa zielenieje?

 

Co zrobić, aby kostka brukowa nie porastała mchem?

 

Decydujecie się na budowę nawierzchni z kostki brukowej? Pamiętajcie, że już na etapie planowania i układania warstw nawierzchni musicie zadbać o odpowiednia przepuszczalność. Dzięki temu, unikamy zbierania się wilgoci w załamaniach kostki i powstawaniu wykwitów zieleni.

Krok pierwszy to prawidłowe profilowanie podłoża. Układanie kostki na gliniastym podłożu o niskim współczynniku przepuszczalności wymaga użycia dodatkowej metody odwodnienia. Pamiętajmy, że ścieżki, podjazdy i inne elementy wykonane z kostki musza być wykonane tak, żeby woda ściekała do bocznych kanałów lub wprost na do trawnika. Wyprofilowana powierzchnia pozwala uniknąć zastoju wody w szczelinach między kostką a co za tym idzie nie dopuszcza do wzrostu mchu.

Szukasz fachowców od układania kostki brukowej? Sprawdź naszą ofertę!

Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zapewnić naszym powierzchniom z kostki odpowiedniej suchości. Samo wypoziomowanie to nie wszystko. Zbierające się na kostce liście są doskonałym przykładem tego, jak woda gromadząca się w zalegającym materiale organicznym może doprowadzić do przebarwień na kostce. Gnijąca zielona materia to doskonała pożywka dla mchu. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu nawierzchni aby zapobiegać zielenieniu kostki.

 

Jak pozbyć się zielonego nalotu z kostki?

 

Najprostszym sposobem usuwania zielonego nalotu z kostki jest mechaniczne szorowanie. W tej metodzie najlepiej stosować narzędzia przeznaczone do czyszczenia kostki brukowej, które znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Typowo narzędzie tego typu ma gumowe zakończenie, które chroni kostkę przed nadmiernym ścieraniem.

Kolejna popularna metoda czyszczenia kostki brukowej z mchu to połączenie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem z małym dodatkiem środka do zwalczania mchu. Posiadacze Karchera lub innej myjki ciśnieniowej musza najpierw oczyścić powierzchnię kostki mocnym strumieniem wody a następnie nanieść środek do walki z mchem. Po czasie wskazanym przez producenta środku chemicznego musimy jeszcze raz spłukać kostkę delikatnym strumieniem wody.

Uwaga! Stosowanie chemicznych metod usuwania zielonego nalotu z kostki powinno być przeprowadzane z głową. Jeżeli masz w ogrodzie np. oczko wodne z rybami, nie możesz dopuścić aby preparat dostał się do zbiornika. Jest on toksyczny dla ryb. To samo tyczy się czworonogów które lubią pić z kałuży przy chodniku. Stanowczo odradzamy!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook