Blog

dlaczego-kostka-brukowa-zielenieje

Mieliście kiedyś wrażenie, że po okresie intensywnych opadów deszczu, lub podlewania trawnika i ogrodu wasza kostka brukowa stawała się nieco obślizgła a z czasem nawet bardziej zielona? To prawdopodobnie początki porostu kostki mchem. Nierówności nawierzchni, nadmierne zacienienie i złe zabezpieczenie przed wilgocią to czynniki wpływające na pojawienie się zielonego nalotu na kostce. Dowiedz się jak pozbyć się zielonego nalotu szpecącego posesję. Dziś odpowiemy na pytanie – dlaczego kostka brukowa zielenieje?

 

Co zrobić, aby kostka brukowa nie porastała mchem?

 

Decydujecie się na budowę nawierzchni z kostki brukowej? Pamiętajcie, że już na etapie planowania i układania warstw nawierzchni musicie zadbać o odpowiednia przepuszczalność. Dzięki temu, unikamy zbierania się wilgoci w załamaniach kostki i powstawaniu wykwitów zieleni.

Krok pierwszy to prawidłowe profilowanie podłoża. Układanie kostki na gliniastym podłożu o niskim współczynniku przepuszczalności wymaga użycia dodatkowej metody odwodnienia. Pamiętajmy, że ścieżki, podjazdy i inne elementy wykonane z kostki musza być wykonane tak, żeby woda ściekała do bocznych kanałów lub wprost na do trawnika. Wyprofilowana powierzchnia pozwala uniknąć zastoju wody w szczelinach między kostką a co za tym idzie nie dopuszcza do wzrostu mchu.

Szukasz fachowców od układania kostki brukowej? Sprawdź naszą ofertę!

Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zapewnić naszym powierzchniom z kostki odpowiedniej suchości. Samo wypoziomowanie to nie wszystko. Zbierające się na kostce liście są doskonałym przykładem tego, jak woda gromadząca się w zalegającym materiale organicznym może doprowadzić do przebarwień na kostce. Gnijąca zielona materia to doskonała pożywka dla mchu. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu nawierzchni aby zapobiegać zielenieniu kostki.

 

Jak pozbyć się zielonego nalotu z kostki?

 

Najprostszym sposobem usuwania zielonego nalotu z kostki jest mechaniczne szorowanie. W tej metodzie najlepiej stosować narzędzia przeznaczone do czyszczenia kostki brukowej, które znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Typowo narzędzie tego typu ma gumowe zakończenie, które chroni kostkę przed nadmiernym ścieraniem.

Kolejna popularna metoda czyszczenia kostki brukowej z mchu to połączenie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem z małym dodatkiem środka do zwalczania mchu. Posiadacze Karchera lub innej myjki ciśnieniowej musza najpierw oczyścić powierzchnię kostki mocnym strumieniem wody a następnie nanieść środek do walki z mchem. Po czasie wskazanym przez producenta środku chemicznego musimy jeszcze raz spłukać kostkę delikatnym strumieniem wody.

Uwaga! Stosowanie chemicznych metod usuwania zielonego nalotu z kostki powinno być przeprowadzane z głową. Jeżeli masz w ogrodzie np. oczko wodne z rybami, nie możesz dopuścić aby preparat dostał się do zbiornika. Jest on toksyczny dla ryb. To samo tyczy się czworonogów które lubią pić z kałuży przy chodniku. Stanowczo odradzamy!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook