Blog

Dlaczego poprawne odwodnienie balkonu i tarasu jest tak ważne?

To jak długo będzie służył balkon czy też taras bez konieczności przeprowadzania jego remontu zależy przede wszystkim od poprawnego wykonania tych konstrukcji. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest ich skuteczne zabezpieczenie przed niszczącym działaniem wody. Dlatego też tak ważne jest to, aby każdy balkon oraz taras posiadał poprawnie wykonane odwodnienie.

 

Czym jest odwodnienie tarasu i balkonu i jaką pełni funkcje?

 

Odwodnienie tarasu lub balkonu to nic innego jak wykonana z zastosowaniem odpowiednich materiałów warstwa znajdująca się pod posadzką wykańczająca konstrukcję, która oddziela płytki od płyty balkonowej lub tarasowej. Jej zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej poza konstrukcje do strefy okapowej, tak aby nie wnikała ona w jej głąb i nie doprowadzała do uszkodzeń. Dlatego też wbrew pozorom poprawnie wykonane odprowadzanie wody deszczowej z balkonu jest tak ważne, dla jego trwałości oraz estetycznego wyglądu nawet po wielu latach.

 

Jakie problemy generuje niepoprawnie wykonane odwodnienie balkonu?

 

Przy wykonywaniu balkonu lub tarasu wiele osób bagatelizuje działanie wody na tę konstrukcję, która jest jednak jednym z najbardziej wpływających na ich niszczenie czynnikiem. Niepoprawnie wykonane odwodnienie tarasu lub balkonu niemal zawsze wymusza przeprowadzenie, w dość krótkim czasie remontu konstrukcji doprowadza ono bowiem do między innymi:

  • powstawania zastoisk wodnych, które nie tylko uniemożliwiają swobodne korzystanie z balkonu i tarasu, ale także niszczą ich konstrukcje,
  • zawilgocenia płyty balkonowej lub tarasowej oraz jej przeciekania i pękania w wyniku naprężeń termicznych,
  • korozji obróbki strefy okapowej,
  • odspajania się i pękania płytek, a w efekcie ich odpadania,
  • zawilgocenia ścian przylegających do tarasu lub balkonu i powstawania we wnętrzu budynku wykwitów pleśni oraz grzybów.

 

Jak odprowadzić wodę z balkonu prawidłowo?

 

Aby wykonać poprawnie odwodnienie balkonu, należy przede wszystkim dobrać odpowiednią metodę do rodzaju wykańczającej go posadzki. W przypadku balkonów z posadzką wykonaną za pomocą płytek mocowanych na zaprawie klejowej będzie to więc wykonanie hydroizolacji z użyciem specjalnej zaprawy uszczelniającej. Jeśli chodzi natomiast o balkon z posadzką wentylowaną warstwę przeciwwodną powinny stanowić membrany EPDM lub PVC. Dodatkowo niezbędne w tym przypadku jest także prawidłowe wykończenie strefy okapowej, która powinna łączyć się z hydroizolacją w szczelny sposób, zapewniając skuteczne odprowadzanie wody poza konstrukcje.

Poprawnie wykonany balkon wraz z odwodnieniem powinien w związku z tym składać się z następujących warstw:

  • podkład cementowy,
  • odpowiednio wykończona, szczelna strefa okapowa,
  • warstwa hydroizolacyjna w postaci zaprawy uszczelniającej lub membrany EPDM czy też PVC,
  • zaprawa klejowa lub podkładki tarasowe,
  • płytki ceramiczne lub płyty o grubości 2 cm

 

Jakich materiałów użyć wykonując odwodnienie balkonu?

 

Wykonując odwodnienie balkonu, niezwykle istotne jest to, aby dobrane do tego materiały były nie tylko właściwie dopasowane do rodzaju wykończenia posadzkowego konstrukcji, ale także cechowały się wysoką jakością. Dlatego też najlepszym wyborem w tym przypadku są gotowe systemy Renoplast dostępne na stronie: https://renoplast.pl/systemy. W ich skład wchodzą odpowiednio wyprofilowane profile okapowe, przystosowane do różnych rodzajów posadzki oraz w pełni odporne na korozję, a także materiały dodatkowe w postaci łączników, odbojników czy specjalnych taśm uszczelniających. Dzięki temu wykonanie odprowadzenia wody z balkonu z ich użyciem przebiega sprawnie i bezproblemowo, gwarantując pełną skuteczność przez lata.

 

Na co zwrócić uwagę wykonując odprowadzanie wody z balkonu?

 

Aby odprowadzenie wody deszczowej z balkonu było w pełni skuteczne, należy połączyć dwa elementy — właściwie dobrane do tego materiały o odpowiedniej jakości oraz staranne przeprowadzenie prac. Dodatkowo wykonując odwodnienie balkonu, trzeba także pamiętać, że jego płyta powinna posiadać zachowany spadek w kierunku okapu wynoszący około 2% na całej jej szerokości. Istotne jest także odpowiednia kolejność prac polegająca na właściwym przygotowaniu konstrukcji, następnie zamontowaniu profili okapowych, wykonaniu warstwy hydroizolacji przeciwwodnej łączącej się ze strefą okapową, wykończeniu balkonu płytkami. Tylko wtedy będzie można mieć bowiem pewność, że wykonane odwodnienie balkonu będzie spełniać swoją funkcję w 100%.

Podsumowując, odwodnienie balkonu lub tarasu to jeden z najważniejszych elementów wpływających na odporność tego typu konstrukcji na niszczące działanie wody, a co za tym idzie jej trwałość. Dlatego też do wykonania odprowadzania wody z balkonu czy tarasu należy używać wyłącznie najwyższej jakości materiałów, takich jak te wymienione w artykule, a podczas ich montażu zachować dużą staranność.

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook