Blog

czyszczenie-kostki-brukowej

Znalazłeś piękną kolorową kostkę brukową do budowy idealnego podjazdu. Wydałeś pieniądze i poświęciłeś czas na projekt, prace ziemne i sam proces układania kostki. Na koniec odpalasz swój samochód aby przetestować nowy podjazd i… wyciek oleju plami wzór kostki niszcząc całą kolorystykę. Wszystko na marne? Będziesz musiał żyć z zafajdanym podjazdem? Nic bardziej mylnego!

Dziś porozmawiamy o najskuteczniejszych metodach czyszczenia kostki brukowej z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, wycieków, wykwitów i innych skaz na nieskazitelnym podjeździe, ścieżce i innych powierzchniach brukowych. Dowiedz się jak czyścić kostkę brukową wraz z ekspertami FreshBruk.

 

Najtrudniejsze do usunięcia plamy na kostce brukowej

 

Zacznijmy od wagi ciężkiej w kategorii zabrudzeń kostki brukowej, plam oleju i innych tłuszczy. Sama woda nie zda się tu na nic z uwagi na to, że tłuszcz jest nierozpuszczalny w wodzie i bardzo szybko zastyga. W walce z olejem silnikowym, tłuszczem z grilla i innymi zabrudzeniami tego typu możemy walczyć na dwa sposoby: amatorski i profesjonalny.

  1. Domowe metody usuwania tłustych zabrudzeń z kostki brukowej

Tutaj sposobów jest wiele. Najprostszy i najpopularniejszy jest oczywiście klasyk gatunku: ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Tego typu rozwiązanie nie wymaga ani specjalnego sprzętu ani dodatkowych środków. Pamiętajmy jednak, że praca na kolanach z gąbką i usuwanie plamy po plamie nie należą do najprzyjemniejszych czynności.

Niestety, ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Gorący tłuszcz w kontakcie z kostką betonową bardzo szybko oblepia ją i tworzy przebarwienia, z którymi tarcie ręczne i domowy detergent nie będą sobie w stanie poradzić.

Kolejnym sposobem jest posypanie zabrudzenia piaskiem w celu wchłonięcia oleju z powierzchni kostki. Metoda ta często jest widoczna np. w przypadku czyszczenia nawierzchni z różnego rodzaju wycieków po wypadkach. Straż pożarna rozsypuje piach i pozwala mu zaabsorbować oleje, smary i inne zabrudzenia. Sposób skuteczny na czarnej szosie ale na naszym wzorzystym podjeździe może nie być tak dobrze. Jeżeli nie działamy natychmiastowo, olej zaschnie i piach nic nie pomoże. Dodatkowo nawet kiedy zaaplikujemy piach, który jakimś cudem mamy pod ręką, to musimy oczywiście umyć kostkę środkiem odplamiającym z wodą.

  1. Profesjonalne metody czyszczenia kostki brukowej

Zacznijmy od manualnego czyszczenia jak w przypadku wody i detergentu ale tym razem sięgniemy po produkt z wyższej półki. Do czyszczenia tłustych zabrudzeń kostki możemy zastosować np. środki do czyszczenia łańcuchów motocyklu. Cena to około 30 zł za 400 ml i takim pojemnikiem wyczyścimy naprawdę spory wyciek. UWAGA! Taki spray jest przeznaczony do kontaktu z metalem. Jego działanie na betonowej kostce może spowodować nowe plamy wywołane środkiem chemicznym. Aplikuj go uważnie.

Kolejny bardzo popularny sposób czyszczenia tłustych plam to myjka ciśnieniowa z dobrym środkiem spieniającym. Tutaj nie ma mowy o dyskomforcie pracy. Pracujemy w pozycji stojącej a cały proces czyszczenia zajmuje kilka chwil. Jedynym mankamentem jest koszt myjki.

Za dobrego Karchera przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 500 zł. Jest to cena niewygórowana z uwagi na szerokie zastosowanie takiej myjki. Dodatkowo polecamy zaopatrzenie się w środek czyszczący do myjki o konkretnym zastosowaniu. Na rynku znajdziemy środki do kostki betonowej, kamiennej i na konkretne zabrudzenia. Naprawdę warto.

 

Niechciane wykwity w kostce. Jak pokonać zabrudzenia chemiczne na kostce?

 

Resztki tynków, farb i zaprawy potrafią być trudne w usunięciu z kostki brukowej z uwagi na mocne związanie ich z strukturą betonu. Dodatkowo możemy natrafić na białe wykwity będące efektem działania związków wapnia zawartych w cemencie, które po rozpuszczeniu w wodzie i odparowaniu zostawiają na powierzchni nieprzyjemny nalot.

Zaczynając od białych nalotów na kostce. Są to zwyczajnie sole wapnia powstałe w wyżej opisanym procesie odparowania wody z wytrąconego wapnia. Jest to proces naturalny i znika samoistnie pod wpływem użytkowania kostki, wody i promieniowania słonecznego. Niestety, proces znikania białych wykwitów może trwać długo w zależności od grubości warstwy soli wapnia. Nie chcesz czekać nawet roku na usunięcie plamy w sposób naturalny? Zaopatrz się w środek do usuwania białych wykwitów. Koszt za 5l to około 50 zł.

Resztki farb, cementu i zapraw to nieco inna bajka. Tutaj walczymy z potencjalnym uszkodzeniem mechanicznym przy zrywaniu substancji z powierzchni kostki brukowej. Najlepiej, gdybyśmy takowe zabrudzenie usuwali OD RAZU po zauważeniu wtedy, kiedy substancja jeszcze nie zastygła. W ten sposób unikniemy uszczerbków w estetyce kostki. Zauważone zabrudzenie usuwamy szpachelką lub innym narzędziem do podważania i czyścimy wodą pod ciśnieniem. Delikatność jest tu najważniejsza.

Co jeśli plama zdążyła poleżeć na kostce dłuższy czas i zastygła? Niestety tutaj musimy zdecydować się na brutalne odrywanie, skrobanie i tarcie lub… piaskowanie kostki brukowej. Najskuteczniejsze i najmniej inwazyjne jest piaskowanie specjalną myjką gdzie pod ciśnieniem strumień wody i piachu usuwa zaschniętą substancję z kostki. Nie polecamy pracy na sucho z polerowaniem kostki, gdyż prowadzi to do jej matowienia.

 

Usuwanie narośli z kostki brukowej. Walka z mchem i chwastami

 

Zielone przebarwienia, mech na kostce brukowej i chwasty wyrastające z pomiędzy kostki irytują niejednego właściciela domu. Podstawowym czynnikiem powodującym wzrost biomasy na kostce jest nadmierna wilgotność i niewłaściwa impregnacja kostki. Zacienione miejsca, nierówno ułożona kostka z wgłębieniami i wilgoć to idealne miejsce na wzrost niepożądanych zielonych gości.

Na wstępie rada – tego typu problemy to certyfikat jakości, a raczej jej braku, wystawiany przez matkę naturę dla osoby układającej kostkę. Fachowiec powinien ułożyć nawierzchnię równo i zabezpieczyć miejsce pomiędzy kostkami wraz z dodatkową impregnacją kostki. Należy wspomnieć, że znaczna część betonowej kostki brukowej jest impregnowana już na poziomie produkcji, więc wykwity roślinne na kostce świadczą o tym, że ktoś tu oszczędzał na materiale.

 

Aby uniknąć walki z mchem i chwastami pamiętaj:

– Nie kładź kostni na gołym gruncie. Odpowiednia izolacja podłoża zapewni separację mokrych warstw ziemi od spodu nawierzchni i nie pozwoli na wzrost chwastów i przenikanie wilgoci z gleby.

– Dbaj o jakość prac! Równo układana kostka bez spadków i wgłębień uniemożliwia ściekanie i zbieranie się wody. Gdzie nie ma wody, nie ma roślin i mchów.

Co robić kiedy ktoś schrzanił po całości pracę i mamy już problem z niechcianą zielenią? Najlepiej reklamować. Jeżeli robota była wykonywana przez nas lub „fachowca” bez gwarancji to pozostaje nam mechaniczne skrobanie lub opryski typu roundup. UWAGA! Roundup to preparat niezwykle szkodliwy dla zdrowia. Dosłownie zabija całą florę bakteryjną i niszczy wzrost życia w ziemi. Stosuj go bardzo rozważnie i nie oszczędzaj na bezpieczeństwie podczas robienia oprysku.

 

Impregnacja kostki brukowej

 

Jako, że naszym zdaniem lepiej jest zapobiegać niż leczyć, od początku namawiamy naszych klientów na dbanie o prawidłową impregnację bruku. Należy pamiętać, że kostka brukowa dobrej jakości jest już impregnowana na poziomie produkcji. Nie mniej jednak dodatkowe wzmocnienie odporności gwarantuje nam tańsze utrzymanie podjazdu, ścieżki czy tarasu.

Celem impregnacje jest wytworzenie bariery ochronnej pomiędzy kostką brukową a wodą, promieniami UV, czy czynnikami mechanicznymi.

Ograniczenie wody w otoczeniu kostki i na jej powierzchni wpływa na:

– Ochronę przed mrozem

– Zabezpieczeniem przed porostem zieleni (mchy, narośle, chwasty)

– Niwelowanie przebarwień wodnych

Preparaty impregnujące pozwalają na zabezpieczenie kotki przez okres 3-4 lat. Szukając środku impregnującego na kostkę wybieraj te bez rozpuszczalników i dodatku kolorowego.

Rynek impregnatów do kostki brukowej jest gigantyczny i zawiera między innymi produkty nabłyszczające kostkę, wzmacniające jej barwę lub całkowicie zmieniające barwę pod wpływem temperatury.

 

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej

 

Jeżeli kostka jest dobrze ułożona i zaimpregnowana to rutynowe czyszczenie podjazdu lub ścieżki ie powinno trwać długo. Najważniejszym okresem jest jesień, tak aby zabezpieczyć powierzchnie przed zimą. Jak przeprowadzić proces czyszczenia i konserwacji kostki?

 

Krok 1. Regularne mycie kostki brukowej

Regularność to podstawa sukcesu w dbałości o stan kostki brukowej. Im częściej będziemy usuwać z niej zabrudzenia, tym dłużej nasz podjazd, chodnik lub wejście do domu będą cieszyć oko i znajdować się w dobrej kondycji. Systematyczne zamiatanie i mycie powierzchni (1-2 razy w roku wypada umyć nawierzchnię silnym strumieniem wody), pozwoli uniknąć niechcianych przebarwień i wykwitów.

Krok 2. Dokładne odchwaszczanie kostki brukowej

Pielęgnując brukowane nawierzchnie, nie możemy zapominać o przestrzeniach między kostkami. To w nich rozwija się najczęściej mech i chwasty. Usuwanie zalegającej zieleni i uzupełnianie fugi pozwoli na kontrolowanie procesu rozrostu niepotrzebnej zieleni. Mech porastający kostkę jest niebezpieczny z uwagi na śliskość. Nie czekaj, aż ktoś z twoich bliskich poślizgnie się na chodniku i sprawdź stan kostki regularnie.

I to wszystko! Większość z tych prac sprowadza się do obserwacji. Wysiadając z samochodu lub siedząc w ogrodzie zerknij na stan kostki. Po wykonaniu wszystkich czynności mających na celu oczyszczenie kostki przychodzi czas na impregnację. To jednak zadanie na jeden dzień w roku, najlepiej przed zimą.

Dobrze ułożona kostka nie wymaga dużo pracy. Pamiętaj o tym kiedy decydujesz się na realizację projektu brukarskiego. Szukasz specjalistów od układania kostki z bogatym portfolio? Skontaktuj się z nami!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook