Blog

styropada

Z roku na rok styropapa zyskuje na popularności. Budowlańcy i użytkownicy zaczęli doceniać jej właściwości. Materiał jest ceniony przede wszystkim za swoją kompleksowość. Co to oznacza? Jak montować styropapę, aby dobrze pełniła swoje funkcje? Wyjaśniamy!

Czym jest styropapa?

Papa to materiał, który niegdyś był powszechnie wykorzystywany do wykładania dachów płaskich. Wynikało to z jego właściwości, wśród których na pierwszy plan wysuwa się nieprzepuszczalność dla wody. Materiał zapobiega przenikaniu wilgoci, Jednak ma też swoje wady. Mowa tutaj między innymi o ograniczonej wytrzymałości obciążeniowej oraz niezbyt wysokich zdolnościach w kwestii izolacji termicznej.

Natomiast styropian to materiał ociepleniowy, o niskim współczynniku przenikania ciepła. Innymi słowy, jest to materiał gwarantujący doskonałą izolację termiczną. Nieco gorzej radzi sobie z wodą. Właśnie dlatego postanowiono stworzyć styropapę, czyli połączenie papy i styropianu.

Zatem styropapa to płyta styropianowa oklejona papą. Najczęściej wykorzystuje się papę asfaltową, która pokrywa każdy, nawet najmniejszy fragment konstrukcji.

Do czego wykorzystuje się styropapę?

Zasadniczo styropapa sprawdza się zawsze wtedy, kiedy równie istotne są izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią. Dlatego też z materiału tego korzysta się choćby do izolacji dachów. Warto przy tym zaznaczyć, że chodzi tutaj jedynie o dachy płaskie lub pochyłe w co najwyżej nieznacznym stopniu. Niemniej materiał można wykorzystać również do ocieplania tarasów, balkonów, dachów zielonych oraz ścian piwnic.

Klejenie styropapy

Montaż styropapy można przeprowadzić w bardzo podobny sposób jak montaż klasycznego styropianu. Zatem płyta zostaje pokryta klejem. Dzisiaj stosuje się dwie techniki, jedna nakazuje pokryć klejem wszystkie krawędzie, a druga całą powierzchnię płyty. Następnie dociska się materiał do powierzchni. Później pozostaje odczekać kilka dni, aż dojdzie do związania substancji odpowiedzialnej za klejenie.

Warto pamiętać, jak istotne jest odpowiednie przycięcie i ułożenie płyt. Powinny być do siebie dociśnięte, tak aby nie było żadnych szczelin. W przeciwnym wypadku trudno liczyć na efektywność izolacji termicznej czy ochrony przed wilgocią.

Styropapa montowana z użyciem łączników mechanicznych

Okazuje się, że styropapa nie zawsze jest montowana z użyciem kleju. Czasami stosuje się też łączniki mechaniczne. Przykładowo, często jest to najlepszy sposób montażu płyt do betonu. Potrzebne są łączniki dwuelementowe, złożone z teleskopu i wkrętu. Również na blachach i na drewnie można korzystać z łączników mechanicznych. Jednak w przypadku tych materiałów potrzebne są wkręty wyposażone dodatkowo w wiertła.

Montaż styropapy nie jest wcale szczególnie skomplikowany. Jednocześnie jest to materiał bardzo skuteczny, zapewniający kompleksową ochronę – zarówno przed uciekaniem ciepła, jak i przed wnikaniem do obiektu wilgoci. Warto zatem zdecydować się na to rozwiązanie, zlecając montaż styropapy fachowcom, którzy zadbają o każdy szczegół. Podkreślamy także, że kluczową rolę dla efektywności izolacji odgrywa jakość wykorzystanego materiału.

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook