Blog

paint-g91a796cd4_1280

Nawet przy zastosowaniu odpowiedniego wykończenia ochronnego oraz szczególnym dbaniu o drewniane meble, w końcu konieczne będzie ich odnowienie. Z biegiem czasu i przy codziennym użytkowaniu każda powłoka na naturalnym materiale może ulec zniszczeniu. Na szczęście bez problemu można sprawić, by piękne antyki znów wyglądały jak nowe. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, dobra farba olejna do drewna oraz odrobina wolnego czasu. Podpowiadamy jak odświeżyć drewniane meble.

Czyszczenie i ocena stanu mebli

Każdą renowację mebli zaczynamy od podstawowego czyszczenia ich powierzchni. Należy upewnić się, że żaden element nie jest pokryty kurzem, lepkimi substancjami czy tłuszczem. Całą powierzchnię mebla można przetrzeć ściereczką antyadhezyjną nasączoną mieszanką płynu do naczyń i ciepłej wody. Następnie warto jeszcze delikatnie wytrzeć całość wilgotną gąbką i poczekań na wyschnięcie, zwracając uwagę, czy nie pozostały żadne zacieki – mogą one tworzyć nieestetyczne plamy.

Po wysuszeniu mebla czas na ogólną ocenę jego stanu. Zwracamy uwagę na wszelkie ubytki, wgniecenia, pęknięcia oraz zarysowania. Oględziny pomogą w ustaleniu, czy potrzebne są dodatkowe materiały, takie jak np. szpachlówka epoksydowa lub tzw. płynne drewno.

Usunięcie starego wykończenia

Pozbycie się zniszczonego wykończenia to najbardziej czasochłonna część renowacji mebli drewnianych. Starą farbę i lakier najłatwiej usunąć poprzez szlifowanie lub za pomocą specjalnych chemicznych środków. Podstawowym akcesorium na tym etapie będzie papier ścierny. Z jego pomocą można skutecznie usunąć z drewna pozostałości farby. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to pracochłonne zajęcie, jeśli nie dysponujemy szlifierką mechaniczną. Samo szlifowanie prowadzimy aż do momentu, w którym powierzchnia będzie gładka (zniknie stara farba olejna do drewna). Można zmieniać ziarnistość papieru wraz z postępem prac, aby dokładnie usunąć wszelkie pozostałości poprzedniego wykończenia.

Gruntowanie i malowanie

Pora na nakładanie nowych powłok. Na początku należy zastosować podkład gruntujący, który chroni drewniane meble i tworzy gładką podstawę, dzięki czemu farba będzie się równomiernie rozprowadzać. Podkład powinien pasować do opracowywanej powierzchni oraz produktu, który posłuży za wykończenie. Powstałą powłokę pozostawiamy do wyschnięcia i w razie potrzeby nakładamy kolejną warstwę.

Ostatnim krokiem po gruntowaniu jest malowanie. Tutaj bardzo duże znaczenie ma dobrej jakości farba olejna do drewna (www.farbyjedynka.pl). Takie wykończenie powinno chronić meble przed uszkodzeniami i wilgocią, podkreślając jednocześnie jego piękno. Doskonałym wyborem będzie np. Jedynka Drewno i Metal Mat. Produkt ten cechuje się nie tylko trwałością, ale także wysoką siłą krycia i znakomitą wydajnością.

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook