Blog

realizacje_1

Betonowa kostka robi w Polsce oszałamiającą karierę ze względu na swoje niezwykłe walory cenowe i estetyczne. Wykonujemy z niej chodniki, ścieżki i podjazdy a nawet mniejsze uliczki. Niestety sam proces układania kostki brukowej nie jest tak prosty jak mogło by się wydawać. Już na etapie planowania musimy brać pod uwagę nie tylko kolor i fason kostki ale przede wszystkim to na jakim podłożu będziemy ją układali.

Dziś dowiemy się jak prawidłowo układać kostkę brukową na betonie. Czy rodzaj podłoża ma znaczenie? Sprawdźmy!

 

Podłoże pod układanie kostki brukowej ma znaczenie

 

Wielu właścicieli posesji wychodzi z założenia, że skoro mam kawałek płaskiego podłoża i trochę kostki, to nie powinno być problemem ułożenie małej ścieżki lub wąskiego podjazdu. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, prawidłowe układanie kostki brukowej zaczyna się już na etapie doboru techniki do rodzaju podłoża. Dziś skupimy się na tym jak ułożyć kostkę brukową na betonie.

Kostkę kładziemy na betonie w przypadku, gdy pracujemy z gruntem o niskim współczynniku przepuszczalności, czyli zwyczajnie na glinie. Dlaczego? Oto przykładowy przekrój warstw w projekcie brukarskim na gruncie gliniastym:

kostka na beton

*prawa do grafiki należą do receptynadom.pl

W przeciwieństwie do klasycznego projektu na gruncie przepuszczalnym jak piasek, zamiast warstw tłucznia o różnej granulacji, nad glinę stosujemy beton. Wszystko to aby uniknąć przenikania wód upadowych do gruntu. Gdybyśmy zastosowali tłuczeń zamiast betonu, woda opadowa zbierała by się w szczelinach powodując odkształcenie kostki, ponieważ glina w przeciwieństwie do piachu nie wchłania tak dobrze wilgoci. Dodatkowo pamiętajmy, że kostka brukowa nie jest uszczelniana zaprawą a szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami są wypełniane piachem.

Uwaga! Aby zapewnić równomierne odprowadzanie wody już w momencie jej kontaktu z powierzchnią kostki zastosuj 2-5 % spadek w kierunku spływania. W ten sposób zminimalizujesz potencjalne wchłanianie wody pod kostkę.

Prawidłowe układanie kostki brukowej na betonie powinno więc wyglądać następująco:

 1. Usuwamy warstwę ziemi do gruntu rodzimego
 2. Wykonujemy korektę 2-5% spadku poprzez odpowiednie profilowanie podłoża
 3. Wykonujemy solidną podbudowę betonową
 4. Upewniamy się, czy podbudowa betonowa zachowuje pożądany spadek
 5. Układamy podsypkę piaskową + emulsję szczepną i kostkę wraz z wypełnieniem piaskowym

Tak ułożona kostka brukowa na betonie przetrwa srogą zimę i nie ulegnie wybrzuszeniom. Brak wody pod kostką która zamarza = brak wybrzuszeń.

Dodatkowe elementy w projekcie kostki układanej na betonie w jakie warto się zaopatrzyć to:

– Instalacja odwodnienia zbierająca wodę ściekającą po spadku

– izolacja przeciwwilgociowa na warstwę betonu ( np. lepik na zimno)

I to już wszystko w kwestii jak ułożyć kostkę brukową na betonie. Jak widzisz nie jest to tak proste jak mogło by się wydawać. Nie chcesz wiosną przekonać się o tym, że źle ułożyłeś kostkę na betonie w skutek czego powstały wybrzuszenia? Skontaktuj się z profesjonalną firmą brukarską. Wycena projektu gratis!

 

Comments (2)

  • Grzegorz Banach
  • 28 marca 2019 at 07:15 am

  Witam
  Posiadam teren poPGR, wyłożony betonem. Na nim obecnie znajduje sie kamień, który niestety nie zdał egzaminu (kruszy się i łamie). Kamień jest do zebrania ale może beton już niekoniecznie? Czy na takim można układać kostkę? Nie wszędzie jest idealny, co jakiś czas jest zdylatowany miejscami pokruszony ale w większości mocny i stabilny. Potrzebuję posiadać przejazd dla samochodów osobowych wraz z parkingiem i od czasu do czasu ciężarowego.
  Proszę o pomoc. Nie chcę by jakiś fachowiec uznał że wszystko jest do zdarcia i układania od nowa, jeśli nie ma takiej konieczności.
  Pozdrawiam
  Grzegorz

   • FRESHBRUK
   • 10 kwietnia 2019 at 07:49 am

   Przepraszamy za opóźnioną odpowiedź ale sezon rozpoczął się dla nas z przytupem :D. W pańskim przypadku trzeba zrobić niwelacje terenu i zobaczyć czy da się rozwiązać spadki. Często daje się to wykonać. Potrzebne są pomiary wysokości w terenie. Jeżeli ma pan jakieś dodatkowe pytania to zapraszam do korzystania z naszego formularza kontaktowego lub proszę pisać bezpośrednio na biuro@freshbruk.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook