Blog

jak-wybudowac-murek-ogrodowy

Niskie, krótkie ściany ogrodowe można zbudować za pomocą jednym poziomym rzędem cegieł. Ale takie ściany nie są mocne. Możesz nawet popchnąć je ręcznie. Ściany wznoszone z podwójnego rzędu są znacznie mocniejsze, ale jeśli mają więcej niż 1 metr  wysokości, mogą nie być wystarczająco mocne, aby mogły pełnić rolę murów oporowych. Jak więc wybudować idealnie wytrzymały murek ogrodowy z cegły lub kostki?

 

Wytrzymałość to klucz do sukcesu

 

Ceglane ściany muszą opierać się na solidnym betonowym podłożu. Wzory, zwane wiązaniami, pozwalają budować podwójne ściany, które blokują się na różne sposoby. Cegły odwrócone na bok, by związać ze sobą dwie warstwy murku, podczas gdy reszta cegieł to elementy nośne. Większość wiązań wymaga cięcia materiału budowlanego.

Porada! Aby pomóc Ci utrzymać rytm i koncentrację podczas rzucania zaprawy i układania klocków, wycinaj pewną liczbę cegieł przed czasem. Pozwoli ci to dokładnie oszacować ilość materiału potrzebnego do budowy ścianki ogrodowej

 

Praca z zaprawą

 

Profesjonalny murarz może z łatwością i szybko rzucać linię zaprawy o odpowiedniej grubości. Nie licz na to po kilku godzinach treningu. Ale możesz nauczyć się rzucać zaprawą na tyle dobrze, aby zbudować prostą ścianę ze zgrabnymi krawędziami. Aby postawić solidną ściankę ogrodową musisz jednak zacząć od elementu łączącego kawałki układanki – zaprawy. Wymieszaj zaprawę za pomocą motyki lub łopaty w taczce lub użyj mieszadła łopatkowego w dużej plastikowej wannie. Możesz wyjąć zaprawę z pojemnika do mieszania, ale często łatwiej jest przenieść łopatą całość zaprawy do taczki lub specjalnego pojemnika.

Wymieszaj około jednej trzeciej worka zaprawy z wystarczającą ilością wody, aby była wystarczająco gruba, aby utrzymać swój kształt, gdy wycinamy w niej krawędzie za pomocą kielni murarskiej. Jeśli zgarniesz zaprawą kielnię i przytrzymasz ją do góry dnem, zaprawa powinna przykleić się do kielni na sekundę lub dwie. Oto jak ćwiczyć swoją technikę.

 

Budowanie muru z cegły

 

Zanim zaczniesz układać cegły, stwórz prosty słupek z cegieł aby zmierzyć ilość potrzebnych kawałków do osiągnięcia prawidłowej wysokości murku. Połóż pewną liczbę cegieł z odstępami 8/20 cm między nimi, na krawędzi na płaskiej powierzchni. Następnie ułóż długość 2,5-na-5 lub 2,5-na-10 obok cegieł i narysuj znaczniki wskazujące centra każdego stawu moździerzowego lub inaczej łączenia cegieł na zgięciu. Możesz też kupić gotowy słupek. W standardowym modelu co 20 cm oznaczamy punkt, aby wskazać trzy warstwy wspólnej cegły plus spoiwa w postaci zaprawy.

 

Połóż suchy szlak z cegieł

 

Zaznacz kredą linie na fundamencie wskazujące kontur ściany. Połóż cegły na suchym podłożu, z kołkami 8/20 cm między sobą, aby przedstawić złącza. Upewnij się, że rozumiesz, jak klocki z wybranego materiału budowlanego zostaną ułożone na rogu. Być może będziesz musiał wyciąć cegłę lub dwie. Możesz zminimalizować cięcie, przesuwając jedną ścianę na o kilka centymetrów. Ołówkiem zaznacz podstawę dla środka każdego łączenia na krawędzi murku.

 

Połóż pierwsze cegły

 

Usuń suche cegły. Zaczynając od rogu lub na końcu ściany, wyrzuć linię zaprawy do pierwszych trzech cegieł. Ustaw i umieść pierwszą cegłę. Dopasuj jeden koniec innych cegieł i ustaw je. Wepchnij cegły na miejsce i zobacz, czy środki stawów znajdują się na ślady ołówka. Użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy cegły tworzą równą powierzchnię w obu kierunkach. Usuń nadmiar zaprawy. Powtórz dla drugiego segmentu murku i połóż cegły na początku sąsiedniej ściany, jeśli jesteś na rogu.

Upewnij się, że rozumiesz, w jaki sposób cegły muszą być układane w stos. Podczas układania, od czasu do czasu trzymaj poziom w stosunku do stawów, aby zobaczyć, że ustawiają się pionowo.

 

Zbuduj dwa rogi

 

Kontynuuj budowanie rogu lub końca ściany. Stwórz stos siedmiu lub ośmiu cegieł na krawędziach murku. Kiedy budujesz te dwa stosy, użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy róg jest pionowy, a układane na nim cegły leżą poziomo. Nie przesuwaj klocków, aby dostosować ich pozycję, chyba że ułożyłeś je w ciągu ostatnich dwóch minut.

 

Wyznacz linię między namiary

 

Jeśli postawiłeś już oba krańce murku przyszła pora na wypełnienie przestrzeni między nimi. Połóż wszystkie cegły pomiędzy dolnymi warstwami obu części ściany, używając linii z sznurka murarskiego z blokadą jako prowadnic.. Linia powinna być napięta i umieszczona w odległości ok 5 cm od boku górnej warstwy cegieł.

Co 20 minut lub więcej, w zależności od warunków pogodowych, przetestuj łączenia zaprawy między cegłami naciskając kciukiem spojenie. Jeśli odcisk kciuka ma swój kształt, nadszedł czas na czyszczenie. Przy pomocy frezarki do cegieł wygładzić wszystkie poziome spoiwa, a następnie wygładzić pionowe tak, aby woda prawidłowo spłynęła. Jeśli odrobina zaprawy wysypie się z narzędzia do łączenia, pozostaw to łączenie do prawidłowego zaschnięcia.

 

Pędzel i czyste

 

Oczyść nadmiar zaprawy, gdy zacznie twardnieć i pojawi się kruchy nalot. Jeśli rozmazuje się rozmazuje, zatrzymaj się i poczekaj kilka minut dłużej. Możesz być w stanie wytrzeć rozmazy za pomocą wilgotnej gąbki, ale uważaj, aby nie zmoczyć stawów ponieważ to osłabi całą konstrukcję. Ewentualnie poczekaj dzień, a następnie wyczyść łagodnym roztworem kwasu do czyszczenia murów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook