Blog

jak zbudować taras

Nasze użyteczne wskazówki dotyczące układania kostki brukowej dają wszystkie informacje potrzebne do budowy idealnego tarasu. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie projektu tarasu zrób to sam, w przeciwnym razie skontaktuj się ze specjalistami od układania kostki brukowej. Ok, do dzieła. Jak zbudować taras z kostki brukowej?

 

Przygotowanie to podstawa

 

Upewnij się, że zapoznałeś się z naszym poradnikiem i nie rób niczego na żywioł. Zbierz całą wiedzę i narzędzia przed rozpoczęciem pracy nad nowym projektem – oznacza to, że jesteś w pełni przygotowany i masz wszystko pod ręką, gotowy do ukończenia idealnego tarasu.

Narzędzia, których będziesz potrzebować:

– Wysokiej jakości kostka brukowa chodnikowe

– Łopata

– Młotek gumowy

– Linka murarska

– Deska do wyrównywania wylewki

– Poziomica

– Kielnia

– Wypełnienie piaskowe / plastyfikator

 

Zanim zaczniesz budowę tarasu

 

Zawsze zacznij od rozłożenia elementów tarasu na sucho. Przez rozłożenie na sucho rozumiemy oczyszczenie powierzchni gdzie będzie znajdował się taras elementów kostki wraz z okuciem. Ważne jest aby zachować między poszczególnymi kawałkami pewną przestrzeń na spoinowanie. Szerokość szpary między elementami kostki ma wynosić od 1 do 2 cm szerokości. W ten sposób zwizualizujesz sobie cały projekt oraz co najważniejsze, dowiesz się czy nie brakuje ci kostki brukowej.

Po materiałach przyjdzie pora na zadbanie o bezpieczeństwo. Upewnij się, że nosisz odpowiednią odzież ochronną podczas wykonywania prac brukarskich. Mokra zaprawa może spalić odsłoniętą skórę (wapno używane często w zaprawie ma silne właściwości żrące), dlatego upewnij się, że nosisz odpowiednie rękawice ochronne i długie rękawy, aby chronić ramiona.

 

Pierwsze kroki w wykonaniu projektu tarasu

 

  1. Przygotowanie pod fundament

Musisz zostawić 150 mm na mieszanie fundamentów i układanie nawierzchni, a jeśli budujesz taras bezpośrednio obok domu, to cała budowla powinna znajdować się co najmniej 150 mm poniżej warstwy zabezpieczającej przed wilgocią. Oznacza to, że musisz wykopać obszar do minimalnej głębokości 300 mm poniżej warstwy zabezpieczającej przed wilgocią.

Aby woda nie gromadziła się na nawierzchni, fundament musi mieć spadek 1 na 60, co oznacza jeden centymetr wysokości na każde 60 centymetrów szerokości. Tak więc szerokości o szerokości 3m będzie wymagał 5 cm lub 50 mm spadku.

  1. Beton chudy

Aby utworzyć stabilne podłoże, użyj mieszanki betonowej składającej się z 6 części piachu z 1 częścią cementu. Całość wymieszaj i dodaj tyle wody, aby mieszanka utworzyła jednolitą masę betonu chudego.

Pokryj cały obszar mieszanką na głębokość 75 mm, wyrównaj ją za pomocą łopaty, a następnie wyrównaj za pomocą deseczki.

  1. Przygotowanie betonu właściwego

Układamy kostkę nie na betonie chudym ale na pełnym podłożu z zaprawy, które powinny podtrzymywać całą płytę, a nie tylko narożniki.

Użyj zaprawy z 6 części grubego żwiru do zaprawy fundamentowej na 1 część cementu.

Wymieszaj z wystarczającą ilością wody, aby była wilgotna i zwarta, ale nie zbyt mokra i rzadka. Tak przygotowaną zaprawę możesz trzymać w taczce i rozkładać pod kostkę w miarę układania powierzchni tarasu.

4: Układanie kostki

Ustaw 2 naprężone linki murarskie, aby kierować się zarówno linią pionową, jak i poziomą nawierzchni. Pierwsza linia powinna przebiegać wzdłuż długości tarasu a druga linii na boki, z których jedna zawiera spadek dla drenażu

Zacznij układanie kostki od jednego rogu do drugiego rogu równoległego.

Rozłóż zaprawę, aby pokryć obszar nieco większy niż płyta chodnikowa, którą chcesz ułożyć i wystarczająco wysoko, aby umożliwić ci stuknięcie młotkiem do właściwego poziomu.

Układaj kostkę równo, tak żeby nie wychodzić poza wyznaczone linie i zachować strukturę narożników.

Za pomocą gumowego młotka zacznij ostukiwać kostkę brukową w miejscach gdzie wyraźnie wystaje ponad linię poziomu. Uderz kostkę, stanowczo, ale niezbyt mocno, w punkcie, który znajduje się mniej więcej w połowie drogi między środkiem a każdym rogiem wzdłuż wyobrażonych przekątnych. Poruszaj się po chodniku, stukając kolejno, aż całość osiągnie prawidłowy poziom

Sprawdź, czy kostka jest równa przy pomocy poziomicy i upewnij się czy zachowałeś spadek, a następnie zacznij układać resztę nawierzchni, pozostawiając połączenia zgodnie z wymaganiami.

Po odłożeniu tarasu należy pozostawić kostkę na około 24 godziny, aby umożliwić stwardnienie zaprawy i nie należy chodzić po niej.

5: Wypełnienie przerw w kostce

Użyj zaprawy z 3 części miękkiego piasku budowlanego do 1 części cementu i mieszaj powoli dodając niewielką ilość wody na raz, aby uzyskać gładką, wilgotną konsystencję – nie mokrą lub niechlujną. Plastyfikator można dodać, aby zaprawa była łatwiejsza w użyciu.

Umieść zaprawę w stawach, dociskając ją i wygładzając za pomocą drążka lub kielni, jeśli to konieczne.

Uważaj, aby nie dopuścić, aby zaprawa dotarła na powierzchnię płyty chodnikowej czyli pod samą kostkę. Mokra zaprawa pod kostką może prowadzić do jej wybrzuszenia. Nadmiar zaprawy można zeskrobać, ale często najlepiej pozostawić te kawałki na kilka godzin, aż zaprawa zacznie twardnieć.

Gdy zaprawą stwardnieje to cała praca jest już gotowa. Ciesz się swoim nowym tarasem.

Przypominamy o czterech wskazówkach dotyczących sukcesu:

– Zawsze układaj elementy na sucho przed procesem budowy tarasu

– Stwórz dobry solidny fundament i sprawdź głębokości

– Rozpocznij układanie tarasu od rogu i pracuj w szerz a nie wzdłuż

– Sprawdzaj poziomy i spadaj, aby być na bieżąco z prawidłowym efektem końcowym prac

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook