Blog

plac-budowy

Realizacja prac budowlanych nieraz byłaby niemożliwa bez wcześniejszego zagęszczenia gruntu. Kiedy konieczne jest wykonanie tego rodzaju prac? Komu najlepiej powierzyć to zadanie? Podpowiadamy.

Komu zlecić zagęszczenie gruntu?

Proces zagęszczenia gruntu wymaga dużej staranności, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania firmie specjalizującej się w przeprowadzaniu prac geotechnicznych. W naszej opinii warto wybrać wykonawcę z doświadczeniem w podobnych projektach, który dysponuje odpowiednim sprzętem do wzmacniania podłoża. Zagęszczenie gruntu wykonuje keller.com.pl, przedsiębiorstwo działające w branży geotechnicznej od wielu lat i podejmujące się realizacji zarówno prostych lokalnych prac, jak i tych bardziej skomplikowanych projektów. Skorzystanie z usług firmy cieszącej się zaufaniem klientów może stanowić gwarancję wysokiej jakości wykonania. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie poprzednich realizacji przedsiębiorstwa, aby zdobyć informacje o jego kompetencjach i rzetelności. Współpraca z profesjonalnym wykonawcą często gwarantuje, że prace związane z zagęszczeniem gruntu zostaną zrealizowane bez komplikacji i opóźnień.

Jak wygląda zagęszczenie gruntu?

Przed rozpoczęciem prac niezbędne jest przeprowadzenie oceny geotechnicznej terenu. Zagęszczenie dynamiczne to metoda wzmacniania podłoża przy pomocy specjalnie zaprojektowanego sprzętu. Grunt jest wielokrotnie ubijany swobodnie spadającym na nim ciężarem zazwyczaj wykonanym ze stali lub betonu. Ważący od 5 do 10 ton ubijak upuszcza się z wysokości ok. 10 metrów, tworząc na powierzchni terenu charakterystyczne zagłębienia. Takie działanie pozwala pozbyć się powietrza z podłoża, dzięki temu zwiększa się jego nośność i wytrzymałość. W zależności od rodzaju i stanu gruntu może być konieczne nawet kilkukrotne jego zagęszczenie. Po każdym ubiciu zagłębienia wypełnia się kruszywem, co dodatkowo zwiększa stabilność podłoża. Z reguły przy sprawdzaniu jakości zagęszczenia stosuje się sondowanie statyczne lub dynamiczne wraz z pomiarami zmian objętości gruntu i osiadania.

Kiedy konieczne jest zagęszczenie gruntu?

Zagęszczenie gruntu zwykle stosuje się, gdy zachodzi potrzeba zwiększenia nośności i stabilności podłoża, szczególnie przy budowie dróg, fundamentów czy dużych obiektów przemysłowych. Technika ta jest również nieoceniona przy realizacji projektów na terenach z luźnymi lub nietrwałymi glebami. Zastosowanie zagęszczenia gruntu jest zalecane przed rozpoczęciem budowy na podłożu narażonym na osiadanie. W ten sposób można zapobiec problemom związanym z uszkodzeniami budynków w przyszłości. Przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych, warto skonsultować się z geotechnikiem, który oceni, czy i w jakim zakresie może być wymagane zagęszczenie gruntu.

Wzmocnienie podłoża często okazuje się niezbędne w przypadku gruntów niespoistych, które są podatne na osiadanie. W naszym odczuciu dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tego typu prac firmie specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań geotechnicznych. Znasz kogoś, kto poszukuje profesjonalnej pomocy przy wzmacnianiu terenu? Podziel się z nim tym artykułem.

Facebook