Blog

wzory z kostki

Mimo banalnego kształtu i pozornie ograniczonych możliwości aranżacyjnych, kostkę brukową można wykorzystać do tworzenia efektownych, a także bardzo misternych wzorów. Aby uzyskać najciekawsze wyniki, można również łączyć kostkę o różnych szerokościach . Możesz także łączyć różne kolory i odcienie na jednej powierzchni. Zebraliśmy kilka pomysłów, które zainspirują Twoją wyobraźnię przy projekcie budowy podjazdu, chodnika lub tarasu z kostki brukowej.

 

Offsetowanie wzorów

 

Najprostszym układem bloków są paski równoległe lub prostopadłe do osi powierzchni, zwykle przesunięte o 1/2 bloku kostki, co daje harmonijny, symetryczny wzór. Jednak prosta zmiana offsetu (na przykład o 1/4 bloku) sprawi, że wzór będzie bardziej dynamiczny i żywy. Asymetryczny wzór lepiej sprawdzi się na powierzchniach o nieregularnych kształtach – może ukryć np. krzywe rogi.
Z drugiej strony, symetryczny wzór z przesunięciem 1/2 bloku można łatwo uatrakcyjnić dodając regularnie rozmieszczone bloki o ciemniejszych kolorach (np. co drugi blok czerwony lub żółty zamieniony na grafitowy w co drugim rzędzie). Podobnie ozdobne bordiury dodadzą elegancji powierzchni, szczególnie w przypadku powierzchni o ściśle geometrycznym obrysie.

 

Wzory w jodełkę

 

Parkiet w jodełkę zawsze wygląda niesamowicie. W ten sposób nagłówek bloku będzie przylegał do napinacza innego bloku. Można go układać na wprost – równolegle do osi drogi, tarasu czy chodnika, albo pod kątem 45 stopni – prawie widzimy ułożone poprzecznie lub wzdłużnie zygzaki. W tym przypadku należy liczyć się z odpadem (bloki przyklejone do krawędzi wymagają cięcia pod skosem). Jednak prawidłowo wykonane pomiary mogą znacznie zmniejszyć ilość odpadów. Klocek można dowolnie obracać (nie ma „górnej” i „dolnej” powierzchni – z każdej strony wygląda równie dobrze). Jeśli się nad tym zastanowisz, odpady z jednej strony mogą uzupełnić wzór z drugiej strony. Układ, w którym nagłówki dwóch bloczków przylegają do jednej wozówki innego bloczka, nazywany jest przez brukarzy jodełką (układ parkietowy). Dwuwarstwowe klocki zawsze tworzą rodzaj szachownicy lub warkocza (jak wcześniej – prostopadle lub skośnie do konturu danej powierzchni). Układ wymaga, aby wozówka bloku była dwukrotnie większa od nadproża bloku.

 

Wzory ślimaka i rozety

 

Ślimakowate wzory dają niesamowite efekty, zwłaszcza na tarasach lub podwórkach. Podobnie jak muszla ślimaka charakteryzują się spiralnym wzorem, stąd nazwa. W przypadku tzw. małego ślimaka, centralnym punktem kompozycji (lub powtarzalnym modułem drogi lub chodnika) jest półwymiarowa kostka brukowa. Wokół niego ułożone są cztery solidne klocki, które tworzą rodzaj pierścienia. Praca przebiega według tego samego wzoru, analogicznie dodając kolejne słoje.

Tak zwany duży wzór ślimaka zaczyna się od kilku bloczków ułożonych równolegle – bez ich przecinania. Tak jak wcześniej, wokół nich układane są kolejne pierścienie. W tym przypadku nie tworzą ścisłej spirali, ale symetryczne ramy.
Z drugiej strony układ czterech bloczków wokół półwymiarowego bloczka, który jest centralnym punktem małego ślimaka, może być regularnie powtarzany – jeden obok drugiego. Jeśli zmienimy kolor środkowego bloczka półwymiarowego, to jest to tzw. wzór ślimaka z nadzieniem.
Ale jeśli kontrastowy kolor rozdziela bloki tworząc „wiatrak” na styku czterech sąsiednich modułów – powstaje wzór ślimaka z rozetą.

 

Inne opcje i fantazyjne wzory

 

Prezentowane do tej pory proste, ale efektowne aranżacje – klasyczne elementy sztuki brukarskiej – wykonane są z kostki brukowej o proporcjach boków 2:1. W swoim portfolio posiadamy również inne produkty, w tym bloczki o różnych proporcjach, jak np. kostkę kwadratową Mozaika i Classic z cegielni Patoka czy mocno wydłużone kostkę Alt Classic, Alt Toba i Alt Solaris. Dzięki swoim kształtom powierzchnia zyska bardziej nieoczekiwany, efektowny wygląd.

 

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook