Blog

opaska-wokol-domu

Opaska wokół domu nie jest elementem wymaganym ale bardzo przydatnym. Jej rola polega na zarówno na podniesieniu walorów estetycznych ale i na praktycznym wzmocnieniu innych elementów nieruchomości. Dziś dowiemy się czym jest opaska wokół domu, jaką pełni rolę i z czego najlepiej ją wykonać. Czytaj dalej!

 

Czym jest opaska wokół domu?

 

Opaska jest niczym innym jak pasem wyłożonej kostki brukowej, kamieni, lub betonu, który otacza dolną część elewacji budynku. Jak wspomnieliśmy we wstępie, otaczanie nieruchomości opaską ma za zadanie podkreślenie jej walorów estetycznych oraz ochronę samej elewacji. Dobrze dobrana opaska komponująca się kolorystycznie z elewacją, wykonana z wysokiej jakości kostki brukowej podkreśli elewację. Opaska pełni również rolę ścieżki wokół budynku i zapewni domownikom możliwość obejścia całego budynku po twardej, bezpiecznej powierzchni.

Jeżeli chodzi o praktyczny aspekt budowy opaski wokół domu, to zdecydowanie ochrania ona elewacje przed zabrudzeniami i fundamenty przed wpływem odprowadzanej do gruntu wody. Szeroki pas wykonany z kostki brukowej lub betonu pozwala na minimalizowanie odprysku wody z deszczówki, która bez opaski spadałaby prosto na ziemię powodując rozbryzgi błota na elewacji. Jeżeli decydujesz się na opaskę wykonana z kamieni lub warstwy przepuszczalnej z łamanego kruszywa to dobrym pomysłem będzie umieszczenie pod nią warstwy odprowadzającej wodę tak aby nie kierować opadów w stronę fundamentów a bardziej na zewnątrz wprost do trawnika.

Kolejną ważną funkcją opaski jest stabilizacja podłoża wokół domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie ustawić choćby drabinę aby dokonać napraw elewacji lub jej malowania.

 

Jak układać a jak NIE układać opaski wokół domu

 

Decydując się na budowę opaski wokół domu warto pamiętać o materiale z jakiego zostanie wykonana. Najpierw jednak trzeba pomyśleć o czymś jeszcze ważniejszym, czyli o przepuszczalności. Każda powierzchnia wokół elewacji musi być przepuszczalna i odpowiednio wypoziomowana. Dzięki temu opad będzie miał szansę zarówno być ukierunkowany w kierunku od budynku w stronę posesji i w stronę gruntu. Najgorszą praktyką jaką można zastosować, jest wykonanie szczelnej opaski na betonowej wylewce, która gromadzi wodę na powierzchni poziomej. W ten sposób blokowana woda zostaje na powierzchni. Część z niej odparuje ale część będzie wsiąkała w ściany powodując poważne zawilgocenie i potencjalne zagrzybienie.

Jeżeli posiadasz już betonową wylewkę wokół domu to warto zainwestować w wygenerowanie spadku przy pomocy odpowiednio ułożonej kostki i wykopanie odpływu z kratką wokół całej opaski.

Jeżeli budujesz opaskę od nowa, to zawsze wybieraj materiały przepuszczalne, które pozwolą na dobre odprowadzanie wody do gruntu. Dobrze sprawuje się tu: betonowa kostka brukowa, kamienie ozdobne, lub granitowa kostka brukowa.

 

Kolejna ważna kwestia to warstwa bazy na której układana jest opaska. Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest tu piasek, żwir lub pospółka. Te materiały pozwalają na dobrą przepuszczalność, są tanie i wymagają jedynie ubicia. Zdecydowanie najgorszy jest wspomniany wcześniej beton lub podsypki cementowo piaskowe, które nie dają dobrego efektu przepuszczalności wilgoci do gruntu.

 

Schemat układania opaski brukowej

 

Układanie opaski wokół domu nie jest trudne i praktycznie nie różni się niczym od najprostszej nawierzchni brukowej. Pierwszym krokiem jaki warto wykonać jest wykonanie projektu, wyznaczenie długości, szerokości i głębokości oraz oszacowanie ile materiału potrzebujemy. Dla przykładu będziemy stosowali ubijany piasek jako baza i kostkę brukową jako warstwę właściwą.

Prace ziemne zaczynamy od korytowania, usunięcia całego humusu, darni, krzewów i innych elementów które uniemożliwiają nam osiągnięcie odpowiedniej głębokości na bazę. Po osiągnięciu odpowiedniej głębokości musimy zadbać o spadek. Chcemy osiągnąć 2% spadku, czyli proporcję nachylenia 2cm do 1 m szerokości opaski. Należy się również upewnić, że poziom planowanej opaski na pewno jest niżej niż górna krawędź izolacji pionowej fundamentów. Inaczej pomimo dobrej przepuszczalności czeka nas zawilgocenie ścian budynku. Pozostaje nam tez upewnić się że górna krawędź krawężnika opaski nie będzie wystawała powyżej płaszczyzny kostki. Powinniśmy zadbać aby była zlicowana z jej niższa krawędzią.

Warto pamiętać o różnych typach opadu, a więc również o śniegu. Z tego powodu izolacja pionowa powinna kończyć się przynajmniej 30cm powyżej poziomu opaski.

Po prawidłowej budowie podłoża pora na klasyczne układanie kostki brukowej według wybranego wzoru. Nic trudnego, wystarczy komplet odpowiednio przyciętych elementów aby spasować całość opaski oraz fragmenty krawężnika. Całość doklepujemy gumowym młotkiem i uzupełniamy szczeliny fuga do kostki o wysokiej przepuszczalności.

 

Z czego najlepiej wykonać opaskę wokół domu?

 

Kostka brukowa jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o wykończenie wokół domu z wielu powodów.

 

  1. Przyjazna dla użytkownika

Jeśli masz wystarczającą wiedzę i odpowiednie narzędzia do układania kostki brukowej, możesz to zrobić samodzielnie, bez problemów, co różni się od sytuacji, gdy chcesz wykonać wykończenie z litego betonu lub odsłoniętego kruszywa. Oba wymagają dużej wiedzy, jeśli chcesz osiągnąć najlepsze wyniki.

 

  1. Szeroka gama wzorów bruku

Istnieje wiele unikalnych wzorów nawierzchni. Występują w cudownych wzorach, kolorowych wzorach, a wykończenia i wzory są jedyne w swoim rodzaju. Dostępne są wzory dla tradycyjnych i nowoczesnych tonów. Dostępne rozmiary wahają się od 600 x 600 mm do 200 x 100 mm, a kolory są dopasowane do tekstury w murze, betonie, glinie i kamieniu naturalnym.

 

  1. Łatwa w naprawie

Naprawa wszelkich uszkodzeń kostki jest o wiele prostsza od naprawy choćby opaski z wylanego betonu. W przypadku betonu musisz dodać warstwę cementu, ale w przypadku kostki brukowej wystarczy wyciągnąć zepsute kostki brukowej, dodać materiał podbudówkę i ponownie zainstalować element z kostki. To łatwe, prawda?

 

  1. Długowieczność

Jeśli zapewnisz odpowiednią konserwację utwardzonego obszaru, kostka pozostanie w nienagannym stanie przez wiele lat.

 

  1. Dobra przepuszczalność

Kostka brukowa z odpowiednim wypełnieniem pozwala na dobre odprowadzanie wody do warstwy z piasku. Dzięki prawidłowej procedurze układania kostki na wcześniej przygotowanej bazie możemy być pewni, że woda nie zatrzyma się na jej powierzchni ani nie wsiąknie bezpośrednio w stronę domu.

 

  1. Stosunek jakości do ceny

Kostka brukowa jest dostępna w bardzo przystępnych cenach. Nie ma znaczenia, jaki styl wybierzesz, wszystkie są tańsze od innych rozwiązań, jak choćby kamień. Są tańsze w porównaniu do betonu i tworzą powierzchnię o wiele lepszej jakości.

Jeżeli szukasz specjalistów od projektowania i układania opasek wokół domu to dobrze trafiłeś! Sprawdź ofertę usług brukarskich Freshbruk i skontaktuj się z nami na https://freshbruk.pl/kontakt/.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook