Blog

planowanie-sciezki

Ok, planujesz budowę ogrodu i zastanawiasz się nad materiałem na ścieżkę. Asortyment dostępnych kostek, wylewek, kamieni i innych materiałów potrafi przytłoczyć. Dziś dowiemy się jak prawidłowo zaplanować i wykonać idealną nawierzchnie ogrodową. Czytaj dalej!

 

Dobry plan i projekt ogrodu to podstawa

 

Dopasowanie materiału do stylu ogrodu, elewacji budynku, ogrodzenia działki itd. jest nie lada wyzwaniem. Przeoczenia i błędy pomiarowe mogą diametralnie zwiększyć koszt projektu i narazić nas na straty materiału. Do bezproblemowych projektów brukarskich należy podchodzić powoli i nie kupując materiału przed wykonaniem wyceny prac. Na szczęście współpraca z FreshBruk to darmowa wycena projektu brukarskiego, tak więc nie czekaj i skontaktuj się z nami!

Podstawowym założeniem przy planowaniu ogrodu z ścieżką jest prawidłowe zagospodarowanie obszaru zieleni. Zbyt duże zagęszczenie kostki brukowej może zamienić ogród w parking, z kolei przesycenie roślinności zahamuje wzrost drzew, krzewów i kwiatów. Równowaga to klucz do sukcesu.

Nie musisz posiadać specjalnych zdolności. Wystarczy ołówek i kartka papieru aby wstępnie zaplanować rozłożenie elementów ogrodu. Od czego zacząć?

  1. Narysuj obręb wykonywanych prac i zmierz powierzchnię ogrodu.
  2. Wydziel strefy pasów zieleni, klombów kwiatowych i ścieżek a następnie określ ich wielkość.
  3. Odejmij od całości powierzchni ogrodu poszczególne wartości każdego z elementów

Uwaga! Pamiętaj o zostawieniu zapasu. Lepiej mieć zapas powierzchni niż jej niedobór. Prace ziemne mogą się nieco rozciągnąć a zieleń lubi odstępny bardziej niż zagęszczenie.

Z tak przygotowanym rysunkiem możemy się udać do firmy zajmującej się planowaniem i budową ogrodów. Alternatywą jest wcześniejszy kontakt z fachowcami i własnoręczne opisanie terenu prac na miejscu wraz przedstawicielem firmy.

 

Co znajduje się w standardowym ogrodzie?

 

W zależności od rozmiaru działki mamy mniejsze lub większe pole do manewrów. Mała działka ogrodowa to świetne miejsce na ułożenie ścieżki pomiędzy podjazdem, furtką i drzwiami wejściowymi.

Większe powierzchnie ogrodowe pozwalają na zaplanowanie takich elementów jak altany i oczka wodne. Pamiętaj, że ścieżka pomiędzy dodatkowymi obiektami jest wymagana w celu uniknięcia wydeptywania trawy. Dla ułatwienia pomiarów pamiętaj, że standardowa szerokość ścieżki ogrodowej wynosi 80 cm.

Materiałem na ścieżki, który najchętniej wybierają Polacy jest oczywiście betonowa kostka brukowa. Granit i klinkier są również niezwykle atrakcyjnymi materiałami z którymi warto się zapoznać. Sprawdź jakie zalety niesie ze sobą układanie nawierzchni granitowych i klinkierowych. Dowiedz się więcej o czterech sposobach na idealną nawierzchnię ogrodową.

 

WYKONANIE NAWIERZCHNI OGRODOWYCH

 

Mamy już plan i wybrany materiał, teraz przechodzimy do prawidłowego wykonania nawierzchni ogrodowej. Pracę wykonujemy sami, czy zlecamy ją specjalistom od brukarstwa i prac ogrodniczych? Jaką technologię zastosujemy w układaniu naszych ścieżek ogrodowych? Zobaczmy.

Brukowane nawierzchnie ogrodowe najczęściej budowane są w technologii „na sucho”. Oznacza to, ze warstwy utwardzanego kruszywa są układane kolejno w celu wytworzenia odpornej na zmiany temperatury. W ten sposób otrzymujemy trwałą konstrukcję gotową, która w przyszłości możemy rozbudować o dodatkowe odnogi lub powiększyć.

Od czego zaczynamy wykonanie nawierzchni ogrodowej?

  1. Wykonanie traktów

Po pierwsze musimy wyznaczyć trasę przebiegu traktów i zadbać o ich prawidłowe przygotowanie. Kostka brukowa, jest układana na solidnej podbudowie z piasku i kruszywa. Uwaga! Nigdy nie układaj kostki na gołej ziemi!

Przy wyznaczaniu traktów ścieżek musimy brać pod uwagę obecność instalacji elektrycznych, wodnych i dodatkowo zaplanować przynajmniej 2% spadku w celu skutecznego odprowadzania wody. Przy większych projektach brukarskich warto pomyśleć o systemie korytek ułatwiających odprowadzanie wody. W ten sposób unikniemy zalewania części ogrodu lub trawnika.

  1. Prace ziemne

Ok wyznaczyliśmy już teren wykonania projektu, teraz pora zakasać rękawy i rozpocząć prace ziemne przy układaniu kostki brukowej. Zaczynamy od wyznaczenia granic nawierzchni z której usuniemy wierzchnią warstwę ziemi. Pamiętajmy, że pozbywamy się jedynie żyznej warstwy ziemi, która mogła by po ułożeniu kostki powodować jej wybrzuszenie (chwasty lubią przebijać się przez kostkę).

Kolejnym krokiem jest wykonanie wykopu i ułożenie podbudowy warstwami. Najpierw stosujemy beton na obrzeża, następnie idzie warstwa geowłókniny, żwir, podsypka i w końcu kostka. Dodaj do tego masę prac w ubijaniu, wyrównaniu i profilowaniu warstw i szykują się poważne prace ziemne z zastosowaniem dużej ilości specjalistycznych urządzeń.

Dlaczego podkreślamy złożoność procesu prac ziemnych przy planowaniu ogrodu i jego wykonaniu? Dlatego, ze błąd przy przeprowadzeniu prac ziemnych powoduje w przyszłości wypaczenia bruku i generuje niepotrzebny koszt naprawy. Szukasz specjalistów od układania kostki brukowej i planowania ogrodu? Sprawdź ofertę FreshBruk i odbierz darmową wycenę projektu brukarskiego za darmo! Skontaktuj się z nami!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook