Blog

brukarz-ukladajacy-kostke-brukowa-rene-bittner-pixabay-1


Praca brukarza to wymagająca i jednocześnie satysfakcjonująca praca polegająca na układaniu nawierzchni np. z kostki brukowej oraz wykonywaniu różnego rodzaju projektów architektonicznych. Jest to ciężka praca fizyczna, wymagająca siły, precyzji i umiejętności manualnych, a także pracy w często niekorzystnych warunkach, dlatego wymaga odpowiedniego wyposażenia, w tym specjalnej odzieży roboczej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie cechy powinny posiadać dobre spodnie dla brukarza, zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Z jakimi problemami spotyka się brukarz w swojej pracy?

Praca brukarza jest przede wszystkim fizycznie wymagająca, wymaga dźwigania ciężkich materiałów, jak również pracy na kolanach lub w pozycji składowej przez dłuższy czas. Efektem tego są różne dolegliwości bólowe i przemęczenie. Noszenie i obsługa ciężkich materiałów, narzędzi i maszyn brukarskich niesie ryzyko urazów. Jest to także praca na zewnątrz, więc narażona na zmienne i niekorzystne warunki pogodowe, które mogą wpływać na komfort pracy.

Brukarz musi być więc świadomy zagrożeń związanych z tą pracą i przestrzegać odpowiednich procedur bezpieczeństwa, w tym być wyposażony w specjalną, ochronną odzież roboczą, w szczególności w odpowiednie spodnie robocze.

Jakie cechy powinny posiadać dobre spodnie brukarskie?

Dobre spodnie robocze dla brukarzy powinny być przede wszystkim wytrzymałe, funkcjonalne, i wygodne w użytkowaniu oraz uwzględniać odpowiednią ochronę, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort w trakcie pracy.

Oto 10 istotnych cech, które powinny posiadać spodnie brukarskie:

 1. Wytrzymałość na uszkodzenia — spodnie brukarskie powinny być wykonane z trwałego i grubego materiału, który jest odporny na przetarcia, rozdarcia, pracę klęczącą i inne uszkodzenia mechaniczne, jakie mogą wystąpić podczas pracy z ciężkim sprzętem oraz urządzeniami.
 2. Oddychające — spodnie robocze dla brukarzy powinny być oddychające i zapewniać optymalną wentylację, aby uniknąć zarówno przegrzania, jak i przechłodzenia. Materiały, z których zostały wykonane, powinny być zatem nie tylko trwałe i odpowiednio grube, ale także regulować temperaturę ciała oraz skutecznie odprowadzać wilgoć.
 3. Wodoodporne – z tego względu, że brukarz pracuje na zewnątrz i ma do czynienia ze zmienną pogodą, spodnie brukarskie powinny być wykonane z materiałów impregnowanych lub odpornych na wodę, które skutecznie chronią przed deszczem i wilgocią, zapewniając komfortową pracę w każdych warunkach.
 4. Elastyczne – Praca brukarza wiąże się najczęściej z pracą w pozycji klęczącej, w związku z tym spodnie muszą być elastyczne, zapewniać maksymalną wygodę noszenia oraz swobodę ruchów.
 5. Wyposażone w regulowane pasy i nogawki – możliwość regulacji pasu i nogawek umożliwia lepsze dopasowanie spodni do indywidualnych preferencji oraz sylwetki użytkownika, a to z kolei zapewnia wysoki komfort noszenia oraz zabezpiecza przed zsuwaniem się spodni, w szczególności w pozycji klęczącej lub podczas kucania.
 6. Posiadające specjalne wzmocnienia – podwójne lub potrójne szwy oraz specjalne wzmocnienia w strategicznych miejscach narażonych na zużycie i przetarcie, w szczególności w okolicy kolan oraz kroku zapewnią wysoką odporność na rozdarcie podczas intensywnego noszenia.
 7. Odporne na zanieczyszczenia i częste pranie – Spodnie brukarskie powinny być wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia oraz częste pranie, zapewniając nie tylko wytrzymałość materiału, ale także stabilność koloru i fasonu.
 8. Wyposażone w praktyczne kieszenie i uchwyty – Spodnie robocze dla brukarzy powinny być wyposażone w praktyczne kieszenie na dokumenty, telefon komórkowy, klucze, ale także metrówkę, poziomicę, czy nawet uchwyt na młotek brukarski, dzięki czemu wszystkie niezbędne narzędzia możesz mieć zawsze pod ręką. Ważne jest także strategiczne rozmieszczenie kieszeni, aby narzędzia czy inne akcesoria w nich schowane nie przeszkadzały lub nie uwierały Cię w trakcie pracy.
 9. Kieszenie na nakolanniki robocze – Jako że praca brukarza w dużej mierze odbywa się w pozycji klęczącej, konieczne jest wyposażenie ich w dodatkowe nakolanniki robocze, które zapewnią nie tylko komfort pracy, ale także ochronią przed uszkodzeniami, otarciem, obiciem i innymi dolegliwościami wynikającymi z wielogodzinnego przebywania w pozycji klęczącej.
 10. Wyposażone w elementy odblaskowe – Praca brukarza może wiązać się z pracą przy drodze, w związku z tym powinna wtedy spełniać określone normy EN ISO 20471:2013 (odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności tzw. odzież odblaskowa). W innym przypadku wystarczą klasyczne spodnie robocze wyposażone w odblaski.

Jakie spodnie robocze będą dobre dla brukarzy?

Poniżej przedstawiamy 3 propozycje spodni roboczych w różnych przedziałach cenowych, które sprawdzą się w pracy brukarskiej.

 1. Spodnie do pasa marki Snickers Workwear 6341 z kolekcji AllroundWork:

Spodnie robocze dla brukarza 7

 • Wysokiej jakości, elastyczny materiał full stretch zapewniający nieporównywalną trwałość i komfort noszenia.
 • Worki kieszeniowe na różnego rodzaju akcesoria oraz narzędzia, które musisz mieć zawsze pod ręką, wzmocnione materiałem CORDURA®
 • Trwały materiał CORDURA® zastosowany w okolicy kolan i kroku zapewnia wysoką elastyczność oraz trwałość na przetarcie i rozerwanie.
 • Kieszeń na nakolanniki oraz system pozycjonowania nakolanników KneeGuard™ (EN 14404) dla jeszcze większej ochrony kolan.
 • Profilowane nogawki
 • Bogaty wybór kolorystyczny
 • Idealne spodnie do codziennego użytku, do wymagającej pracy, w której często się klęczy. Spodnie Snickers to najwyższa jakość i inwestycja na lata oraz wysoki komfort noszenia, nawet podczas wymagającej pracy.

Link do spodni: https://erigo-bhp.pl/spodnie-snickers-6341-allroundwork-stretch-531

Cena ok. 457 zł

 

Spodnie ostrzegawcze z odblaskami marki Engelbert Strauss z linii E.S. Concrete

Spodnie robocze dla brukarza 8

 • Wykonane z wysokiej jakości wytrzymałego i funkcjonalnego materiału zapewniającego komfort w każdej pracy.
 • Zastosowany specjalny splot Rip-Stop z dodatkiem stretchu zapewnia komfort i wytrzymałość nawet podczas intensywnej pracy.
 • Wyposażone w pas Flexbelt z elastycznymi wstawkami zapewnia świetne dopasowanie do sylwetki użytkownika.
 • Praktyczne odblaski i ostrzegawcze kolory idealne do pracy przy drodze lub w warunkach o słabej / ograniczonej widoczności. Zgodne z normą DIN EN ISO 20471:2013 + A1:2016 klasy 1.
 • Liczne, funkcjonalne kieszenie na przedmioty osobiste lub narzędzia ręczne.
 • Wzmocniony obszar kolan + kieszenie na nakolanniki.
 • Idealne spodnie do codziennej pracy zapewniające wysoki komfort użytkowania oraz bardzo dobrą widoczność dzięki zastosowaniu ostrzegawczych kolorów i odblaskowych elementów. Marka Strauss to inwestycja w jakość i komfort.

Link do spodni: https://erigo-bhp.pl/strauss-spodnie-do-pasa-ostrzegawcze-esconcrete-838

Cena ok. 399 zł

 

 1. Spodnie do pasa marki Polstar z kolekcji SEVEN KINGS

Spodnie robocze dla brukarza 9

 • Wykonane z wysokiej jakości, grubego materiału (gramatura: 300 g/m²) z zastosowaniem podwójnych szwów.
 • Zapewniają możliwość regulacji obwodu w pasie dla jeszcze lepszego dopasowania do sylwetki.
 • Elementy odblaskowe dla lepszej widoczności.
 • Wyposażone w liczne kieszenie na akcesoria oraz narzędzia + dodatkowa szlufka na młotek.
 • Wszyty w kroku klin dla jeszcze większej wytrzymałości.
 • Kieszeń na nakolanniki wykonana z materiału CORDURA®.

Link do spodni: https://erigo-bhp.pl/spodnie-do-pasa-seven-kings-saphir-905

Cena ok: 129 zł

 

Podsumowanie

Dobre spodnie robocze brukarskie powinny być przede wszystkim wytrzymałe, funkcjonalne, elastyczne i wygodne w użytkowaniu. Powinny być wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych, ale także oddychające. Niezbędnym elementem spodni brukarskich są specjalnie wzmocnione kolana, wyposażone dodatkowo w kieszenie na nakolanniki. Dodatkowe kieszenie np. na narzędzia podniosą ich użyteczność i praktyczność. Warto postawić na wysokiej jakości odzież, która posłuży na bardzo długi czas. To inwestycja w Twój komfort, zdrowie i bezpieczeństwo!

Artykuł powstał przy współpracy z Sklep ERIGO BHP, w którym znajdziesz najlepszą odzież i obuwie robocze, akcesoria BHP i narzędzia ręczne renomowanych marek w atrakcyjnych cenach.

Fot. Tytułowa źródło: Rene Bittner, Pixabay.

Facebook