Blog

spoinowanie-kostki-na-sucho

Masz problem z ciągłym wyrabianiem lepkiej zaprawy do wypełniania szczelin pomiędzy kostką brukową? Sprawdź jak działa spoinowanie na sucho. Metoda która pozwoli ci na szybsze i dokładniejsze wypełnienie przestrzeni pomiędzy kostką brukową.

 

Czym jest spoinowanie na sucho?

 

Suche spoinowanie to metoda wykorzystywana przez niektórych brukarzy, będąca alternatywą dla wypełniania przestrzeni między kostką na mokro. W metodzie mokrego spoinowania, wykorzystujemy zaprawę z cementu, piachu i wody. Niekiedy dodawany jest jeszcze plastyfikator, który ułatwia rozprowadzenie i pełniejsze wypełnienie szczelin w kostce.

W metodzie spoinowania na sucho wykluczamy z mieszanki wodę. Tak więc dla przykładu mieszamy 3 części piachu z 1 częścią cementu bez dodatku wody. Tak przygotowana mieszankę następnie rozprowadzamy za pomocą szczotki po powierzchni kostki i pozwalamy jej na osadzenie się w szczelinach.

 

Czy wypełnianie kostki na sucho to metoda idealna?

 

Ponieważ tak przygotowana sucha mieszanka spoiwa jest bardzo lekka, z łatwością wsypuje się w szczeliny tworząc kompletne wypełnienie. Niestety kontrola wilgoci na powierzchni kostki i w samych przestrzeniach nie jest już taka prosta. Sucha mieszanka zaprawy potrafi się zbić w grudki i nie dotrzeć do samej dolnej krawędzi kostki.

Aby prawidłowo wykończyć proces spoinowania na sucho należy docisnąć lekko kielnią mieszankę zebraną w przerwach między kostką a następnie wyrównać kostkę do poziomu zachowując spadek.

Ostatnim krokiem jest delikatne spryskanie powierzchni kostki wodą aby niejako zaplombować całe łączenie kostki.

Niestety kolejnym mankamentem tego typu spoiwa jest jego żywotność. Brak dodatku wody na etapie mieszania zaprawy prowadzi do osłabienia struktury spoiwa. Nierówno rozprowadzona spoina jest podatna na ataki chwastów i ubytki w wypełnieniu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook