Blog

jak usuwac chwasty z kostki brukowej

Prawidłowy montaż kostki brukowej obejmuje kilka warstw materiałów i dobry piasek polimerowy, który wypełnia przestrzenie między kostkami. Nie wszystkie instalacje zawierają geowłókninę, ale zalecamy dodanie geowłókniny, aby ograniczyć wzrost chwastów, poprawić drenaż i pomóc w stabilności gleby.

Rozściełacze, które nie zostały zainstalowane prawidłowo, zwłaszcza jeśli nie zostały ułożone przy użyciu piasku polimerowego i geowłókniny, mogą wykazywać znaczny wzrost chwastów przez przestrzenie. Jednak nawet przy prawidłowej instalacji brud i nasiona mogą dostać się do przestrzeni między kostką brukową, co z czasem może prowadzić do wzrostu chwastów.

Ten przewodnik poprowadzi Cię przez kilka opcji usuwania chwastów między elementami kostki brukowej, a następnie pokaże, jak zapobiegać wzrostowi chwastów w pęknięciach w przyszłości.

 

Ręczne usuwanie trawy i chwastów

 

Jest to najbardziej żmudny sposób na usunięcie chwastów z pomiędzy kostki brukowej, ale jest również najskuteczniejszy i daje największą szansę, że chwasty nie odrosną. Ręczne wyrywanie chwastów jest najtańszym, najmniej szkodliwym dla środowiska i najprostszym sposobem na usunięcie chwastów ze szczelin.

Aby nieco ułatwić ich wyrywanie, najpierw zwilż teren, ponieważ łatwiej jest wyrwać chwasty z wilgotnej gleby. Najlepiej jest wyrywać chwasty, zanim wyjdą na nasiona, aby nie miały szansy na rozprowadzenie nasion w szczelinach i aby uniknąć upuszczenia nasion podczas usuwania chwastów.

 

Użycie narzędzi do odchwaszczania przeznaczonych do wąskich przestrzeni

 

Istnieje kilka narzędzi przeznaczonych do odchwaszczania w wąskich przestrzeniach, na przykład w szczelinach między kostką brukową. Narzędzia te mogą ułatwić odchwaszczanie i pomóc wyrwać więcej korzenia palowego, co, gdy zostanie pozostawione, jest jednym z głównych powodów, dla których chwasty odrastają w tym samym miejscu. Opcje obejmują chwastowniki Cape Cod, chwastowniki w kształcie litery V, noże do gleby lub kuchni (najlepsze do szczególnie wąskich przestrzeni) oraz narzędzia specjalnie rozliczane jako chwastowniki do kostki brukowej dostępne w centrach majsterkowania.

Usuwanie chwastów wrzącą wodą

 

Wrząca woda jest łatwo dostępna, tania, naturalna i skuteczna do zabijania chwastów między elementami kostki. Może nawet zabijać nasiona i korzenie, co czyni go ogólnie bardziej skutecznym (i tańszym) niż przy użyciu innych popularnych metod, takich jak ocet. Wrząca woda działa niszcząco na wszelkie rodzaje roślin. Oznacza to że ucierpieć mogą również kwiaty i elementy trawnika, więc upewnij się, że wylewasz ją tylko na niechciane rośliny.

 

Wybijanie chwastów przy pomocy soli

 

Sól jest skutecznym sposobem na zabicie prawie każdej rośliny, więc posypanie nią pęknięć podjazdu może zabić istniejące chwasty i zapobiec przyszłemu wzrostowi chwastów. Jednak, podobnie jak ocet, sól może uszkodzić kostce i należy jej używać ostrożnie. Ważne jest również, aby pamiętać, że nawadnianie lub opady deszczu mogą powodować spływanie soli do innych części podwórka, gdzie ten bezkrytyczny zabójca może zabić pożądane rośliny lub zmienić jakość gleby, aby uniemożliwić wzrost roślin.

Ponadto, ponieważ deszcz lub nawadnianie rozpuszczają i rozpraszają sól, nie jest to rozwiązanie trwałe i należy je regularnie ponownie stosować.

 

Użyj sody oczyszczonej, aby zabić chwasty w szczelinach między kostką brukową

 

Soda oczyszczona może być posypana w szczeliny podjazdu i patio, aby zabić i zapobiec chwastom. Jednak masz te same problemy, co z solą, ponieważ soda oczyszczona jest również zabójczym zabójcą i może zostać przeniesiona do innych części twojego podwórka przez spływ. Podobnie jak sól, soda oczyszczona musi być regularnie ponownie stosowana, aby utrzymać jakiekolwiek działanie chwastów lub działanie zapobiegawcze.

 

Wypalanie chwastów przy pomocy opalarki

 

Jeśli czujesz się komfortowo używając lampy lutowniczej i nie masz chwastów w pobliżu łatwopalnych roślin lub konstrukcji, palnik do chwastów może być dla Ciebie opcją. Możesz kupić latarkę zaprojektowaną specjalnie do zabijania chwastów za mniej niż 150 zł, więc chociaż jest to droższe niż większość naturalnych opcji z tej listy, nadal jest dostępne dla większości właścicieli domów.

 

Wybierz organiczny herbicyd

 

Na rynku dostępnych jest wiele herbicydów, które zabijają chwasty wyrastające w szczelinach na podjeździe, patio lub chodniku. Każdy sklep domowy lub ogrodniczy będzie miał kilka opcji do wyboru, ale większość z nich będzie toksyczna i najlepiej ich unikać. Herbicydy naładowane chemikaliami mogą uszkodzić twoją własność, środowisko i zdrowie, więc jeśli masz zamiar kupić herbicyd komercyjny, wybierz organiczny.

Wybierając środek do zwalczania chwastów, pamiętaj, że istnieją zarówno opcje selektywne, jak i nieselektywne. Jeśli chcesz zabić chwasty między rozściełaczami bez szkodzenia pobliskim, pożądanym roślinom, najlepiej wybrać selektywny środek chwastobójczy; jednak większość opcji ekologicznych lub naturalnych nie jest selektywna. Oznacza to, że będziesz musiał uważać, aby spryskać nim tylko chwasty, które chcesz zabić.

 

Zabij chwasty między kostką przy pomocy octu

 

Spryskanie octem liści i łodyg chwastów je zabije, więc jest to realna opcja. Jednak ocet jest zabójczym zabójcą, więc zabije również wszelkie pożądane rośliny, z którymi się zetknie. Stosowanie octu na podjazdach z kostki brukowej, tarasach lub chodnikach również wiąże się z ryzykiem wytrawienia kostki brukowej, dlatego należy zachować ostrożność podczas spryskiwania chwastów z kostki brukowej.

Ta metoda jest najskuteczniejsza, gdy używasz 20% octu octowego zamiast rzeczy w spiżarni. Ta moc octu ma większą szansę na wytrawienie twoich kostki brukowej, więc będziesz musiał być jeszcze bardziej ostrożny podczas jego nakładania. Należy również chronić oczy i skórę podczas stosowania wyższych stężeń.

Aby uzyskać dodatkowy efekt zabijania chwastów, możesz dodać około łyżeczki mydła do naczyń do butelki ze spryskiwaczem podczas mieszania roztworu octu z wodą.

Pamiętaj, że ocet nie zabija korzeni, więc będziesz musiał kontrolować chwasty za pomocą wielokrotnych zabiegów lub podjąć dodatkowe środki w celu usunięcia i zapobiegania chwastom.

 

Usuń chwasty za pomocą myjki ciśnieniowej

 

Myjki ciśnieniowe mogą skutecznie usuwać chwasty między kostkami brukowymi, ale musisz użyć odpowiedniej dyszy lub nasadki, aby nie uszkodzić kostki brukowej. Używanie dyszy strumieniowej może wyraźnie wytrawić patio lub podjazd, dlatego przed użyciem myjki ciśnieniowej do czyszczenia kostki brukowej lub usuwania chwastów należy przełączyć się na dyszę wentylatora. Nadal będziesz musiał uważać, aby nie wypchnąć piasku z otoczenia i spod kostki, co może się zdarzyć podczas korzystania z myjki ciśnieniowej. Możesz również użyć obrotowej nasadki do czyszczenia powierzchni, aby usunąć chwasty i jednocześnie wyczyścić twarde krajobrazy.

 

Jak zapobiegać chwastom między kostką brukową?

 

Teraz, gdy wiesz, jak usunąć chwasty rosnące w przestrzeniach między kostkami brukowymi, przyjrzyjmy się, jak im zapobiegać, abyś mógł spędzać mniej czasu na zajmowaniu się chwastami, a więcej na cieszeniu się życiem.

Jak wspomniano powyżej, najlepszym sposobem na ograniczenie wzrostu chwastów jest prawidłowe zamontowanie kostki brukowej od samego początku. Jednak nawet przy profesjonalnej, prawidłowej instalacji możesz z czasem znaleźć chwasty między rozściełaczami. Dzieje się tak, ponieważ brud i nasiona mogą dostać się do przestrzeni między kostką brukową.

Jednym ze sposobów na ograniczenie tego jest ponowne wypiaskowanie utwardzonego terenu przez wsypanie piasku polimerowego między kostkę brukową. Zastąpienie piasku, który mógł zostać wypłukany, wydmuchany lub zmieciony z czasem, może pomóc zdusić korzenie właśnie usuniętych chwastów i zapobiec przedostawaniu się brudu i nasion do pęknięć w przyszłości.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy ponownie przeszlifować i uszczelnić taras, chodnik lub podjazd. Podczas gdy poręczni właściciele domów mogą sami uszczelnić swoje kostki brukowe, znacznie bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego, jeśli zatrudnisz profesjonalistę, który świadczy usługi czyszczenia i uszczelniania.

Proces czyszczenia, szlifowania i uszczelniania kostki brukowej składa się z kilku etapów. Niektóre z nich mają kluczowe znaczenie, na przykład podlewanie piasku polimerowego w odpowiedniej ilości, aby uniknąć problemów związanych zarówno z nadmiernym, jak i podwodnym. Następnie należy poczekać, aż piasek się zestali, a następnie rozpocząć proces uszczelniania.

Profesjonalista świadczący usługi czyszczenia i uszczelniania może pomóc w wyborze odpowiedniego piasku i uszczelniacza do kostki i może pomóc w zapewnieniu, że praca zostanie wykonana prawidłowo!

 

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook