Blog

wymiana fugi w kostce

Oto kolejny, oszroniony, stary orzech do zgryzienia, który pojawia się z monotonną częstotliwością wśród majsterkowiczów i właścicieli domów, którzy chcą ulepszyć istniejące nawierzchnie z zaprawą spoinową, czy to płyty czy kostki, kamień naturalny lub beton …

„Zaprawa wypełniająca na moim tarasie / podjeździe pękła i rosną w niej chwasty. Jaki jest najprostszy sposób na zastąpienie uszkodzonej zaprawy?”

Dziś odpowiemy na pytanie jak przeprowadzić proces wymiany fugi w kostce brukowej i innych rodzajach nawierzchni estetycznej. Czytaj dalej!

 

Zdefiniowanie problemu to klucz do sukcesu

 

Problem można podzielić na dwie części:

– Jak pozbyć się starej zaprawy ?

– Jak ją zastąpić, gdy pozbędziemy się starej zaprawy ?

W rzeczywistości część druga może wymagać dalszego podziału na dwie części pomocnicze:

– Jak wymienić fugę ?

– Czym ją zastąpić ?

Bardziej sensowne jest odwrócenie kolejności tych dwóch pomocniczych pytań, ponieważ wiedza, jaki materiał zostanie użyty jako zamiennik, w znacznym stopniu decyduje o tym, jak jest zainstalowany.

Najpopularniejsza forma tego FAQ prosi o najłatwiejszą metodę. Nie wymaga najtańszych lub najniższych technologii lub najszybszych, a pytanie nie pochodzi od profesjonalnych wykonawców nawierzchni, ale od osób, które okazjonalnie lub nie znają metod i materiałów do układania nawierzchni.

W związku z tym przedstawiona tutaj odpowiedź dotyczy tylko tego, co jest powszechnie uważane za najprostszą metodę, technikę zastępowania, która wymaga minimalnego wysiłku i ma minimalne szanse na błąd. Inne techniki będą tańsze, ale następstwo oszczędności na kosztach materiałowych zwykle oznacza wzrost pracy lub spadek jakości końcowej. W chwili pisania tego artykułu żadna metoda zastępowania nie jest szybsza, ale może się zmienić.

A zatem wyzwanie i część 1.

 

Jak pozbyć się starej zaprawy / fugi ?

 

Większość nawierzchni położonych w ciągu ostatnich 100 lat została wskazana za pomocą zaprawy cementowej. Sporadycznie spotykamy zaprawy wapienne lub jeszcze bardziej egzotyczne zaprawy pucolanowe, ale prawdopodobnie stanowią one mniej niż 1% nawierzchni problemowych. Zdecydowana większość nieudanego łączenia nawierzchni jest zaprawą cementową. To może być żałośnie słaby zestaw 20 do 1, który zmagałby się z przetrwaniem przez jedną zimę, lub może to być trudna do zniesienia mieszanka 2: 1, która pękła, ponieważ kostka nieco się przesunęła.

Punkt ten podnosi bardzo ważną uwagę: jeśli kostki brukowe są luźne lub poruszają się lub kołyszą, wówczas ponowne połączenie prawdopodobnie nie rozwiąże problemu. Jeśli kostka brukowa jest luźna, należy ją ponownie nałożyć i nie łączyć spoiwem, dopóki nie będzie pewności, że sama kostka nie jest już luźna lub nie porusza się.

Czasami ponowne łączenie może ustabilizować luźne małe elementy podłoża, takie jak kostki, ale jest to sprawa bardziej przypadku niż zasada. W przypadku większych elementów do układania podłoża, takich jak płyty chodnikowe, ponowne łączenie prawie nigdy nie usuwa problemu.

Nie marnuj czasu i pieniędzy przez ponowne łączenie nawierzchni, która jest znana jako luźna lub poruszająca się. Istnieje prawdopodobieństwo, że ruch ten będzie kontynuowany, a wszelkie nowe połączenia pękną i zawiodą, wymagając powtórzenia całej procedury. Najpierw napraw ruch, a potem musisz tylko raz połączyć się ponownie.

 

Wycinanie lub skucie zaprawy

 

Stara nieudana zaprawa musi zostać wycięta lub skuta. W niektórych przypadkach fuga może być tak zdegradowany, że można ją wydrapać za pomocą haczykowatego narzędzia. Może to być coś tak prymitywnego jak wielki gwóźdź przebity przez kij, albo zaostrzony nóż do pielenia sprzedawany w centrach ogrodniczych. Ta czynność nie wymaga niczego bardziej skomplikowanego niż wyżłobienie wzdłuż stawu, wyciąganie rozpadającego wypełnienia i otwarcie połączenia, aby zaaplikować nową zaprawę.

Tam, gdzie zaprawa jest bardziej odporna, może być konieczne jej wykuwanie. Najlepszym narzędziem do tego zadania jest szerokie dłuto. W połączeniu z młotkiem bryłowym, podpora spowoduje rozbicie większości zapraw i ułatwi wyrwanie zaprawy.

Istnieją jednak przypadki, w których przez zaprawę lub według projektu zaprawa jest w rzeczywistości dość twarda. Może to być okazjonalne łaty lub większe obszary, które wymagają ulepszenia, ale perspektywa wycięcia za pomocą młotka i wzmocnienia jest po prostu zbyt zniechęcająca, dlatego potrzebujemy mechanicznej odpowiedzi.

Taką odpowiedzią jest ostrze z diamentowym ostrzem lub, jeszcze lepiej, specjalne ostrze do zgarniania zaprawy. Jest to podobne do standardowego tarczy diamentowej, która może być zamontowana do przecinarki lub szlifierki kątowej, ale będzie zauważalnie szersza, tak że mniej przepustek jest wymaganych do oczyszczenia złącza, a klasa ścierności jest dobrana tak, aby pasowała do zapraw cementowych. co, być może zaskakujące, może być bardziej zużyte na ostrzu niż granit lub piaskowiec.

Kluczem do sukcesu jest poświęcenie czasu i troski. Przygarbiony i przykucnięty trzymający wibrującą bryłę maszyny przez dłuższy czas możesz stracić równowagę i doprowadzić do uszkodzenia podłoża lub co gorsza do wypadku. Rób regularne przerwy; obcinaj jedną fugę naraz, zmieniając pozycję w razie potrzeby, aby uniknąć narastania skurczów; lub wytnij, powiedzmy, kilka metrów łączeń kostki poziomo, a następnie wrócić do wycięcia pionów.

 

Czyszczenie przestrzeni między elementami podłoża

 

Po poluzowaniu zaprawy przez szlifierkę kątową (lub podporę lub użycie tego, co było używane) należy ją wygrzebać, usuwając ją ze złącza, które następnie otwiera się, aby przyjąć nową zaprawę.

Ponownie, do tego zadania można użyć noża do pielenia lub podobnego narzędzia haczykowego Ważne jest, aby złącze było wolne od starych śmieci i wystarczająco głębokie, aby zapewnić odpowiedni nowy dom dla wymiennej zaprawy. Większość producentów zapraw żywicznych określa minimalną głębokość 30 mm, co jest dobrym przewodnikiem, ale w przypadku patiów, o ile NIE ma mniejszej niż 20 mm głębokości, powinno to być odpowiednie.

Niezależnie od tego, jak usunięto stare zaprawy, prawdopodobnie w obrębie stawu pozostaną jakieś niepożądane pozostałości lub resztki. Może to być “brud” przyklejony do krawędzi kostki brukowej lub kurz z procesu wycinania. Cokolwiek to jest i jakiekolwiek jest źródło, musi zostać usunięte, o ile jest to praktycznie możliwe, jeśli zamienny zapraw ma mieć szansę na trwałe.

W przypadku pyłu, dokładne zamiatanie może często usunąć większość problemu, ale w obszarach, w których zaprawa była bardziej zdegradowana lub niewiele więcej niż “ziemia” lub gleba, dobrze jest zmyć rozczepioną nawierzchnię za pomocą wodę pod ciśnieniem, aby usunąć niepożądany materiał, który może przylgnąć do krawędzi kostki brukowej.

Należy jednak zachować ostrożność w przypadku układania nawierzchni na podłożu elastycznym lub “niezwiązanym”. Piasek, kurz, pył, a nawet słabej jakości zaprawa / beton mogą zostać poważnie zaburzone przez przenikanie wody pod wysokim ciśnieniem. W rzeczywistości, ryzyko dla integralności nawierzchni jest takie, że lepiej jest opuścić wodę ciśnieniową, w której używane jest niezwiązane podłoże, a zamiast tego polegać na płukaniu wodą przy pomocy zestawu węży do natryskiwania i sztywnej szczotki, aby poluzować resztki błota na odsłonięte krawędzie.

Celem jest posiadanie „rozsądnie” czystych krawędzi, do których zaprawa zamienna może się przyczepić. Nie ma potrzeby, aby krawędzie były skrupulatnie czyszczone – praktycznie niemożliwe jest, aby były wolne od oczywistych zanieczyszczeń, które mogłyby naruszyć wiązanie, które musi powstać między zaprawą zamienną a kostkami brukowymi.

 

Aplikacja nowej fugi

 

Jak wyjaśniono (mam nadzieję) wcześniej, zadanie polega na ponownym łączeniu w najprostszy sposób i na wszystkich setkach materiałów łączących na rynku, teraz jest znacznie łatwiej niż żywica lub polimerowa zaprawa. Te produkty są objęte znacznie większą ilością szczegółów w innym miejscu na stronie internetowej, ale dla celów tej strony kluczowe jest to, że są one szybkie w użyciu, są czyste i nie brudzą kostki brukowej (zakładając, że są prawidłowo stosowane) i polegają na nic bardziej skomplikowanego niż zamiatanie.

Wybór zaprawy, bez względu na to, czy jest to żywica dwuczęściowa, czy też gotowy do użycia polimer, bez względu na to, czy chodzi o suchą szczotkę czy mokrą gnojowicę, jest nieistotny. Żaden produkt nie nadaje się do każdego zastosowania, więc wybór materiału pozostawiony jest użytkownikowi. Jednak jako przybliżony przewodnik po najlepszej, lepszej jakości zaprawa z żywicy jest prawie zawsze lepsza niż polimerowa, a mokra zawiesina prawie zawsze daje lepsze wyniki niż sucha szczoteczka.

Najważniejsze jest jednak to, że instrukcje montażu producenta są przestrzegane w liście. Jeśli producent mówi, aby wstępnie zwilżyć bruk przed nałożeniem zaprawy, to dobrze zakorkować bruk. W prawie każdym przypadku, w którym zawiodła żywica lub zaprawa polimerowa dobrej jakości, można wywnioskować, że są lepsi od ludzi, którzy robią te cholerne rzeczy!

W projekcie pokazanym na tej stronie zastosowano dwuczęściową zaprawę na bazie żywicy na mokro. Stosowanie alternatywnych produktów prawdopodobnie przyniesie różne wyniki przy różnych kosztach, ale zasada pozostaje: zaprawy żywiczne / polimerowe są szybkie, czyste i proste, a jeśli przestrzega się instrukcji instalacji, prawie niemożliwe jest ich wyładowanie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook