Blog

ogrodzenie-posesji

Zanim zaczniesz budować ogrodzenie swojej nieruchomości, weź pod uwagę materiał z jakiego ma ono zostać wykonane.  Aby znaleźć rodzaj ogrodzenia, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi, sprawdź koszt materiałów, robociznę i koszt utrzymania zanim władujesz się na prawdziwą minę.

Od starodawnych drewnianych sztachet, po wyszukane współczesne panele winylowe, ogrodzenia zawsze były preferowanym sposobem zapewniania prywatności i odstraszania niechcianych gości. Niezależnie od tego, czy chcesz bezpiecznie trzymać zwierzęta na swoim podwórku, czy też dzieci z sąsiedztwa z dala od klombów w ogrodzie, ogrodzenie Twojej posesji wymaga odpowiedniego materiału i wykonania aby spełniało swoje funkcje.

Przed załadowaniem ciężarówki materiałami ogrodzeniowymi poświęć kilka minut, aby zadzwonić do lokalnej firmy zajmującej się budowaniem ogrodzeń i dowiedz się, czy jest w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom. Jeśli stawiasz ogrodzenie na linii nieruchomości, być może będziesz potrzebować materiałów, rąk do pracy i czasu. Jeżeli jesteś zdecydowany na samodzielną budowę ogrodzenia to też świetnie. Pamiętaj jednak, że sam wybór materiału jest kluczowy aby ogrodzenie spełniało swoje funkcje estetyczne, ochronne i było łatwe w utrzymaniu.

Dziś dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o materiałach ogrodzeniowych. Sprawdź z czego najlepiej zrobić ogrodzenie posesji?

 

Dobrej jakości drewno – Ogrodzenia z cedru

 

Cedr, król ogrodzenia przydomowego w USA staje się coraz popularniejszy w Polsce. Jest znany ze swojego długiego, szlachetnego wyglądu – zbitego ziarna, mniejszej liczby sęków i ładnego czerwonego odcienia. Co ciekawe, sztachety cedrowe nigdy się nie zniekształcą ani nie skurczą pod wpływem wyschnięcia. Chociaż cedr naturalnie również jest odporny na próchnienie i ataki owadów, drewno to nie jest tak odporne na uszkodzenia od wilgoci jak drewno poddane obróbce(bejcowanie lakierowanie) i prawdopodobnie zgnije po kilku latach jeżeli osadzimy go bezpośrednio w ziemi. Jeśli zdecydujesz się zbudować ogrodzenie z cedru, zaleca się montaż w betonowej podstawie lub przymocowanie do słupków ogrodzeniowych. Mimo to proces instalacji jest prosty dla domowych majsterkowiczów i możesz dostosować deski tak, aby stworzyć różnorodne style, w tym kratę, klasyczne wertykalne linie, czy poprzeczne horyzontalne ogrodzenie w stylu „rancho”.

Wskazówka dotycząca konserwacji: Jeżeli nie chcesz często wymieniać elementów ogrodzenia wykonanego z cedru to wysoce wskazane jest zastosowanie środka do konserwacji drewna. Wybieraj środki przeznaczone do drzewa cedrowego i pamiętaj o corocznej re-aplikacji. Zapobiega to wsiąkaniu wilgoci przez drewno i przeciwdziała jego gniciu.

 

Ogrodzenia z PCV / plastikowe

 

Ogrodzenia wykonane z utwardzonego plastiku istnieją na rynku od kilku dekad, ale wciąż są stosunkowo mało popularne. Wczesne modele ogrodzeń z PCV miały tendencję do żółknięcia i kruchości z powodu zmiany temperatur po kilku latach użytkowania, ale dzisiejsi producenci ogrodzeń wypuszczają trwałe produkty ogrodzeniowe w różnych wysokościach i stylach. Jeśli chodzi o jakość, liczy się grubość; grubszy, plastikowy panel będzie wyglądał najlepiej przez najdłuższy czas (niektóre z dożywotnią gwarancją). Aby uzyskać najlepsze wyniki, instalacja musi być precyzyjna, więc rozważ zatrudnienie profesjonalnego instalatora ogrodzenia systemowego z PCV. Trochę zaburzeń w wypoziomowaniu lub kilka elementów poza pionem wyraźnie zauważalne w gotowym ogrodzeniu.

Wskazówka dotycząca konserwacji: po zainstalowaniu ogrodzenie winylowe praktycznie nie wymaga konserwacji. Od czasu do czasu zmyj brud łagodnym detergentem, spłucz wężem ogrodowym i gotowe.

 

Ogrodzenia kompozytowe

 

Wykonane z włókien drzewnych w połączeniu z polimerami z tworzyw sztucznych, ogrodzenie kompozytowe zapewnia wygląd podobny do drewna bez skłonności do degradacji przez owady i gniciem. Takie połączenie stylu i funkcjonalności jest nieco droższe niż PCV i drewno, jednak zarówno pod względem materiału, jak i montażu – podobnie jak ogrodzenie plastikowe, kompozyt wymaga precyzyjnej instalacji przez profesjonalistów. Ponieważ jakość materiału jest różna, będziesz chciał zbadać dostępne opcje i kupić kompozytowe elementy ogrodzenia od renomowanego sprzedawcy.

Wskazówka dotycząca konserwacji: po profesjonalnym montażu ogrodzenie kompozytowe wymaga tylko okazjonalnego spryskania zwykłą wodą, aby zachować czystość i świeżość.

 

Ogrodzenia metalowe

 

Dostępne są różne rodzaje ogrodzeń metalowych, od klasycznych po współczesne, z różnorodnością pasującą do każdej zewnętrznej części domu. Ogrodzenia z kutego żelaza przetrwały wieki zmian stylu i mody w świecie ogrodzeń domowych nie bez powodu: są bardziej wytrzymałe niż inne. Rozważ zatrudnienie wyspecjalizowanego wykonawcy ogrodzeń, jeśli chcesz zastosować tradycyjny urok kutego żelaza w swojej nieruchomości, ponieważ te ogrodzenia są zwykle wykonane na zamówienie, aby pasowały do nieruchomości. Niektóre nowsze opcje metalowe – w tym żeliwne, aluminiowe i stalowe ogrodzenia – łączą wytrzymałość kutego żelaza z bardziej przyjaznym montażem.

Wskazówka dotycząca konserwacji: Aluminiowe ogrodzenie wytrzymuje bez rdzy przez cały rok, ale kute żelazo i niektóre stalowe ogrodzenia wymagają obróbki za pomocą specjalnej emalii lub natrysku farby antykorozyjnej.

 

Ogrodzenia z drewna poddanego obróbce

 

Poddane obróbce ciśnieniowej i chemicznie pikowane drewniane deski lub deski w stylu cedru są popularnym wyborem dla konstrukcji zewnętrznych jako całości – altany, tarasy, pergole i więcej – i zmontowane jako ogrodzenie, zapewniają prywatność za rozsądną cenę. Chociaż ta bardziej ekonomiczna opcja ogrodzenia jest idealnym wyborem dla słupków ogrodzeniowych umieszczonych w ziemi (poddane obróbce drewno jest odporne zarówno na owady, jak i wilgoć), pikiety ogrodzeniowe mają tendencję do wypaczania się lub skręcania tak szybko, jak miesiąc po instalacji. Aby uzyskać najlepszy efekt bez zniekształceń, wybieraj deski indywidualnie z lokalnego składowiska drewna zamiast dostarczać je luzem. Poszukaj najprostszych desek i pomiń te, które wyglądają na „zielone” lub wilgotne, co może oznaczać, że niedawno były cięte i bardziej prawdopodobne jest ich zniekształcenie podczas wysychania.

Wskazówka dotycząca konserwacji: uszczelnij bejcą lub pomaluj drewno poddane obróbce, aby uzyskać lepszy wygląd, i w razie potrzeby wymień wypaczone deski.

 

Ogrodzenie z kamienia i betonu

 

Ogrodzenia betonowe, stiukowe, ceglane, blokowe i kamienne tworzą dostojną estetykę w całym domu, ale nie należą do najtańszych: materiały te są kosztowne i wymagają profesjonalnego montażu. Ze względu na ich wagę ogrodzenia murowane wymagają fundamentu wylewanego poniżej linii przymrozków lub głębokości, na jaką ma zamarzać woda gruntowa w glebie w zimie. Wielu właścicieli domów miesza niektóre rodzaje murów z innym materiałem ogrodzeniowym, takim jak kute żelazo lub drewno, zarówno ze względu na projekt, jak i koszty. Beton blokowy i wylewany wymagają zbrojenia stalowego, a ogrodzenia z cegły często mają betonowe lub blokowe ogrodzenie wewnętrzne z elementami estetycznymi tylko na zewnątrz.

Wskazówka dotycząca konserwacji: Z czasem połączenia zaprawy w kamiennych i ceglanych ogrodzeniach mogą się poluzować lub ukruszyć i wymagają ponownego mocowania.

 

Ogrodzenie z siatki

 

Podczas gdy ich otwarte ogniwa z pewnością nie mają większego wpływu na prywatność, ogrodzenia z ogniw łańcucha lub siatki zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo zwierzętom domowym i dzieciom po konkurencyjnych cenach. Materiały należą do najtańszych dostępnych opcji ogrodzeń, dlatego ten rodzaj ogrodzenia jest powszechnym wyborem na dużych podwórkach wiejskich, gdzie potrzebna ilość ogrodzeń sprawia, że inne wybory są nieopłacalne. Oprócz ekonomicznych materiałów, łatwa do samodzielnego montażu instalacja, która polega na ustawianiu słupków, instalowaniu górnej szyny, a następnie rozciąganiu połączonej siatki między szynami i słupkami. Prościej się nie da.

Wskazówka dotycząca konserwacji: ogniwo łańcucha może ulec korozji, szczególnie na skrzyżowaniach, gdzie spotykają się ogniwa siatki, ale trudno jest temu zapobiec. Aby uzyskać lepszy wygląd i dłuższą żywotność, rozważ modernizację do ogniwa łańcucha pokrytego winylem. Wybieraj ogrodzenia z siatki pokryte materiałem niekorodującym, który separuje metal od czynników atmosferycznych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook