Blog

Ile-kosztuje-zakladanie-ogrodu

Zastanawiasz się nad zatrudnieniem firmy zajmującej się projektowaniem krajobrazu i nie masz pojęcia, ile to będzie kosztować? Przeczytaj ten przewodnik, aby dowiedzieć się więcej na temat kosztów kształtowania ogrodu.

Kawałek dobrze zadbanego trawnika lub ogród otoczony drzewami i krzewami mogą stworzyć idealną przestrzeń na rodzinne spotkania i grille oraz ożywić przestrzeń między ogrodzeniem a domem. Należy jednak zauważyć, że koszty budowy ogrodu nie należą do najniższych. Aby wyglądać świetnie, ogród musi być odpowiednio zaplanowany i zbudowany. Często wymaga to starannego planowania i rozważenia problemów takich jak, dostosowanie roślinności do gleby, zagospodarowanie przestrzeni i koszt materiałów. Jaki jest zatem dokładny koszt założenia ogrodu?

 

Różne czynniki wpływające na koszty budowy ogrodu

 

Koszt kształtowania ogrodu w końcu będzie zależeć od kilku różnych czynników, takich jak:

 • Wielkość ogrodu
 • Zakres projektu
 • Unikalne podejście do estetyki sadzenia
 • Rodzaj materiałów
 • Koszt roślin i ściółek
 • Dzienna lub godzinna stawka ogrodnika
 • Poziom wiedzy specjalisty od pielęgnacji zieleni
 • Wydajność ogrodnika

To tylko kilka czynników, które wpłyną na ostateczną cenę twojego projektu budowy ogrody. Aby pomóc Ci w podstawowym przeglądzie różnych cen za kształtowanie krajobrazu oferowanych przez najlepszych twórców ogrodów, opracowaliśmy następujący plan kosztów, który zestawi koszty budowy ogrodu według różnych rodzajów usług, które mogą być wymagane.

 

Średni koszt budowy ogrodu w Polsce

 

Oczywiście należy pamiętać, że ceny budowy ogrodu są jedynie szacunkami opartymi na standardowym przedziale stawek za poszczególne czynności składające się na cały proces zakładania ogrodu. Koszt wszystkich prac może zamykać się w przedziale 10 tysięcy lub nawet 100 tysięcy w zależności od nakładu pracy i roślinności oraz samego metrażu. Dla uzyskania najbardziej aktualnych cen za poszczególne etapy prac, od projektu ogrodu, przez prace ziemne po sadzenie i pielęgnację roślin, skontaktuj się z zaufaną firmą zajmującą się zakładaniem ogrodów.

Większość firm przyjmuje model rozliczenia za metr budowanej powierzchni ogrodu plus koszt materiałów i zakupionych roślin. Zazwyczaj cena ta wacha się od 20 do 40 zł za m2. Na koszt z metra składa: przygotowanie terenu w ogrodzie, wysiew roślin, dodatkowe prace gruntowe.

Do tego dochodzi koszt wykonania projektu (część firm posiada taką usługę w cenie wykonania), który może kosztować od 1000 zł do 2 500 zł w zależności od metrażu który chcemy zaprojektować.

Pozostały koszt to drzewa, trawa, krzewy i inne rośliny jakie chcemy posiadać w ogrodzie. To lwia część kosztu całego ogrodu, więc decydując się na drogie unikatowe rośliny musimy liczyć się z większym kosztem.

 

Ile kosztują usługi ogrodnicze?

 

Usługi ogrodowe mogą kosztować od 10 zł za metr wysiewu trawnika do 40 zł za metr układania trawy z rolki, w zależności od usług ogrodniczych i lokalizacji. Zazwyczaj koszt usług ogrodniczych zależy od wielkości ogrodu i obszaru, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Warszawie, spodziewaj się, że zapłacisz dużo więcej niż w przypadku mniejszej miejscowości na Lubelszczyźnie.

Ogólne utrzymanie ogrodu obejmuje różne prace, takie jak:

 • Pielenie i usuwanie chwastów
 • Przycinanie
 • Pielęgnacja trawnika
 • Odcięcie liści
 • Wymiana pasa trawy
 • Pielęgnacja drzew, krzewów i roślin
 • Nawadnianie

 

Dlaczego warto zbudować ogród wokół domu?

 

Zakładanie ogrodu ma oczywiście sens, jeśli jesteś entuzjastą, który lubi spędzać czas w otoczeniu zieleni lub kiedy interesujesz się kultywacją zieleni. Założenie ogrodu ma również ogromną przewagę finansową w przypadku sprzedaży / wynajmu nieruchomości

 

Zwiększenie wartości nieruchomości

 

Ceny w ogrodnictwie krajobrazowym mogą się oczywiście różnić, ale niezależnie od tego, czy wybierzesz nowe ozdoby ogrodzenia ogrodowego, czy ogrodnictwo kwiatowe, wartość Twojej nieruchomości wzrośnie.

Dodanie ogrodu do nieruchomości, że ​​Twój dom jest bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców: gdy ustawiasz się w szeregu z kupującymi, jakość Twojego ogrodu będzie pierwszą rzeczą, jaką zobaczą. Odzwierciedla to, kim jesteś i jak bardzo cenisz swoją własność.

Skraca czas, kiedy twoja nieruchomość jest na rynku: ładny ogród sprawi, że Twój dom będzie bardziej atrakcyjny, szczególnie dla osób lubiących ogrody, zwiększając w ten sposób szanse na złożenie oferty.

Zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia: Drzewa w ogrodzie pomagają utrzymać chłód w domu w lecie i ciepło w zimie.

Według statystyk Stowarzyszenia Właścicieli Domów, wysokiej jakości architektura krajobrazu może zwiększyć wartość Twojej nieruchomości o 30%! Jest bardzo prawdopodobne, że w pobliżu najwyższego punktu tej wartości mówimy o drzewach, rodzimych roślinach, oświetleniu zewnętrznym, wysokiej jakości ogrodzeniu, a może nawet strukturze ogrodu lub dwóch, ale jeśli nie robisz nic poza dbaniem o trawnik i umieszczając kwiaty i rośliny we właściwych miejscach, nadal dodasz wartość swojej nieruchomości.

 

Podstawowe elementy ogrodu

 

Drzewa

Drewniane dzieła Matki Natury są niezbędne na więcej niż jeden sposób. Na początek mogą zamienić twoją niekomfortowo otwartą nieruchomość w zaciszny dom marzeń. Blokują również Słońce i odprowadzają wodę po dużym deszczu, który powstrzyma większość zanieczyszczeń. Koszty energii są kolejnym ważnym czynnikiem. Ponieważ drzewa zapewniają cień w domu, pomagają w całym systemie izolacji, odbierając znaczną część energii cieplnej. Jeśli używasz klimatyzacji w ​​okresie letnim, może to przynieść znaczne oszczędności. Jeśli pomyślałeś, że to pomoże tylko latem, pomyśl jeszcze raz. Zimą drzewa będą działały jak wiatrochron, po raz kolejny odbierając część energii, która sprawiłaby, że system izolacji twojego domu pracowałby wyjątkowo ciężko. Drzewa są również estetyczne.

 

Korzystanie z roślin rodzimych

Korzystając z rodzimych roślin, możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie upiększyć swój ogród. Jest to oczywiście w dużej mierze zależne od tego, gdzie mieszkasz, ale jeśli nie mówimy o wyjątkowo zimnym klimacie, są szanse, że będziesz w stanie wybrać niektóre rośliny z dużej lokalnej flory.

Utrzymanie rodzimych roślin jest oczywiście o wiele łatwiejsze, ponieważ nie trzeba ich od czasu do czasu wykopywać, a często nie wymagają nawet przesadzania.

 

Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne jest zwykle najpopularniejszą funkcją zewnętrzną zarówno wśród właścicieli domów, jak i kupujących. Jeśli chodzi o pomysły i układy ogrodowe, są to urządzenia, które zrobią ogromną różnicę. Niektóre rośliny wyglądają niesamowicie, gdy są oświetlone. Inna sprawa to oczywiście bezpieczeństwo w domu. Dodając oświetlenie zewnętrzne do swojej nieruchomości, zmienisz swoją nieruchomość w cel mniej atrakcyjny dla włamywaczy.

Jest to tak ogromny czynnik, że firmy ubezpieczeniowe często chętnie udzielają rabatów tym, którzy zainstalowali jakiś system oświetlenia w swoim domu. Istnieje wiele rodzajów techniki oświetlenia zewnętrznego do wyboru, warianty LED są obecnie szczególnie popularne, ale jeśli szukasz czegoś bardziej eleganckiego, a nie plastikowego, będziesz mieć również kilka opcji.

 

Czym zajmuje się firma budująca ogrody?

 

Możesz pomyśleć, że samodzielne wykonanie pracy pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale prawda jest taka, że ​​architektura krajobrazu może być szczególnie trudną i czasochłonną działalnością. Ponadto ogrodnik i firma budująca ogrody może pomóc na wiele różnych sposobów, ponieważ będzie w stanie:

 • Przeprowadzić wstępną ocenę swojego planu projektu w połączeniu z przewidywanym budżetem, upewniając się, że możesz sobie pozwolić na to, czego chcesz i że sam projekt jest wykonalny.
 • Ocenić rozmiar i kształt swojego ogrodu i wskaże, które części twojego projektu najlepiej sprawdzą się w dostępnej przestrzeni. (Na przykład mogą doradzić, gdzie określone obszary patio lub określone rodzaje roślin otrzymają maksymalną ilość światła słonecznego).
 • Skontaktować się z lokalnymi architektami, kierownikami projektów, wykonawcami budowlanymi i / lub dodatkowymi projektantami krajobrazu, którym ufają, że wykonają zadanie z najwyższą jakością – i być może również po obniżonej cenie!
 • Oznaczyć położenie i kierunek wszelkich przewodów komunalnych, kablowych lub wodnych (w tym przewodów gazowych i elektrycznych oraz rur drenażowych), które biegną pod powierzchnią ogrodu; upewniając się, że ty i kontrahenci pracujący na tym obszarze nie wyrządzicie im szkody i nie spowodują więcej problemów w przyszłości.
 • Przetestować rodzaje gleby najczęściej występujące w ogrodzie i polecą rodzaje roślin i krzewów, które najlepiej rosną w okolicy.
 • Pomóc w opracowaniu odpowiedniej skali czasowej dla projektu, która będzie dla Ciebie odpowiednia, upewniając się, że wszystkie elementy „twardego krajobrazu” (patio, kostka brukowa itp.) Są ukończone jako pierwsze, do zadowalającego standardu, który zapobiegnie dalszym naprawom. Łatwiejsze funkcje „miękkiego kształtowania krajobrazu” (rośliny, trawniki itp.) Można wtedy zainstalować jak najszybciej.
 • Pomóc w udoskonaleniu ogólnego schematu projektowania, dbając o to, by kolory, style, kształty i tekstury pasowały do siebie oraz wygląd zewnętrzny Twojej nieruchomości; a także polecić wszelkie funkcje projektowe, które ich zdaniem mogą poprawić wygląd, którego szukasz.
 • Polecić szereg ekologicznych opcji do swojego ogrodu, w tym beczki przeciwdeszczowe, pojemniki na kompost i oświetlenie słoneczne.
 • Poinformować cię o wszelkich ograniczeniach obowiązujących w okolicy, które mogą uniemożliwić instalację niektórych funkcji ogrodu (takich jak werandy) i pomóc uzyskać pozwolenie na budowę dla projektu.

 

Jak znaleźć profesjonalne usługi ogrodnicze

 

Aby upewnić się, że koszty związane z kształtowaniem ogrodu nie będą bardzo wysokie, musisz porównać wiele różnych ofert zakładania ogrodów z jak największej liczby firm ogrodniczych i nie wahaj się poprosić o broszury i referencje dotyczące ich poprzednich projektów. Jest to jedyny sposób, aby upewnić się, że otrzymasz najlepszą usługę kształtowania ogrodu, a także zmniejszyć koszty usług kształtowania krajobrazu. Na szczęście szukając takiej firmy wystarczy wpisać w Google „zakładanie ogrodów + miasto”. Postępując w ten sposób jest spora szansa że trafisz właśnie na Freshbruk, profesjonalnego partnera w budowie ogrodów i brukarstwie.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook