Blog

zaprawy-do-kostki-brukowej-na-bazie-zywicy1

Podczas, gdy zaprawy cementowe, mieszane na miejscu budowy, wymazywały z annałów historii większość swoich konkurentów, nowe firmy brukarskie zaczynają eksperymentować z innymi zaprawami i fugami. Obecnie na topie są wysokowydajne żywice w formie fug do kostki brukowej i kostki kamiennej. Sprawdź co oferują zaprawy do bruku na bazie żywic.

 

Do czego służy zaprawa z żywicy

 

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału wypełniającego, żywice te mogłyby być alternatywą dla zapraw na bazie cementu, których przemysł tak bardzo potrzebował.

Żywice epoksydowe nie są szczególnie tanie. Rzeczywiście, w porównaniu ze standardową zaprawą na bazie mieszanki cementowej, są one przerażająco drogie. Cena zaprawy epoksydowej, w przeliczeniu na wagę, jest dziesięć do dwudziestu razy większą niż cena za kilogram zaprawy cementowej. To, co dostajesz za swoje pieniądze wydane na zaprawę żywiczną, to wydajność, a kiedy weźmiesz pod uwagę koszt okresowego zrywania kostki, czyszczenia i kucia fugi, to może się okazać że taniej jest skorzystać z fugi epoksydowej.

Należy zauważyć, że nie wszystkie oparte na żywicy zaprawy do łączenia opierają się na żywicy epoksydowej. Kilka produktów o niższej wytrzymałości używa różnych różnych chemikaliów, w tym polibutadienu, do “sklejania” zawartości wypełniacza (zazwyczaj piasku). Podobnie termin “żywica epoksydowa” obejmuje stosunkowo szeroką gamę produktów i nie ma jednego “standardowego” materiału. Różne marki stosują różne żywice, utwardzacze i wypełniacze i nie można udokumentować wszystkich dostępnych odmian. Zamiast tego rozważa się dwa bardziej popularne rodzaje: informacje na temat rozwiązań alternatywnych powinny być łatwo dostępne u producenta / dostawcy.

Te dwa bardziej popularne rodzaje zapraw na bazie żywicy to (pół) suche zaprawy (czasem określane jako “polimerowe” lub “jednoczęściowe zaprawy żywiczne”), a te drugie to produkty w pełni płynne, które zazwyczaj są dwuczęściowe lub dwuskładnikowa zaprawą na bazie żywicy.

Polimerowy produkt typu “brush-in” jest zwykle produktem o mniejszej wytrzymałości, bardziej odpowiednim do stosowania na tarasach, podjazdach o małym natężeniu ruchu oraz w strefach dla pieszych o niskim zużyciu, podczas gdy mieszane zaprawy dwukomponentowe w pełni płynne są znacznie silniejsze i idealnie nadaje się na większe podjazdy, placów publicznych i wysokiego ruchu kołowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook