Blog

Jak zbudować granicę ogrodu z kostki brukowej

Czysta krawędź między trawnikiem a ogrodem nadaje podwórku formalny i schludny wygląd. Obrzeża służą również celom praktycznym. Dzięki temu każdy element otaczający dom nie przeszkadza innym. Niezawodnym sposobem na oddzielenie trawnika od ogrodu jest zainstalowanie krawędzi z kostki betonowej lub ceglanej. Ten rodzaj obrzeży ogrodowych pozwala roślinom z kwietników na swobodny rozwój bez obaw o to, że “rozleją” się na trawnik. Dziś porozmawiamy o tym jak skutecznie zbudować kwietniki i krawędź ogrodu z kostki brukowej.

 

Zaplanuj obrzeża ogrodu

Zdecyduj, gdzie umieścić krawędź ogrodu. Pamiętaj, jak chcesz to skonfigurować, aby rośliny miały wystarczająco miejsca na dalszy rozwoju. Użyj palików, węża ogrodowego lub sznurka, aby wyznaczyć trasę obrzeża kwietnika. Uważaj na swoje zraszacze, system nawadniania kropelkowego lub wszelkie rury lub przewody podziemne. Nie obędzie się bez drobnych prac gruntowych i zdjęcia odrobiny trawnika.

 

Oczyść planowany obszar

Po wyznaczeniu terenu użyj łopaty, aby wykopać darń. Zgarnij wszelką trawę, kamienie i gruz. Obszar, na którym będą osadzane elementy obrzeża musi być odpowiednio przygotowany. Wszelkie nierówności mogą powodować obluzowanie elementów lub powstawanie nierówności w późniejszym okresie. Kamienie i gruz będą powodowały chybotanie kostki. Kawałki trawy mogą zbierać wilgoć i zamrażać w porach zimowych, co powoduje rozszerzenie się lodu i wypychanie kostki.

 

Wyrównaj obszar

Użyj ubijaka ręcznego lub łopaty, aby wyrównać obszar. Zagęścić ziemię tak bardzo, jak to możliwe. Równe, płaskie podłoże jest niezbędne do prawidłowego ułożenia obrzeża kwietnika z kostki.

 

Zakryj obszar folią ogrodniczą

Przykryj obszar folią ogrodniczą, aby zapobiec pojawianiu się przyszłych chwastów. Zakotwicz materiał na miejscu przy pomocy szpilek typu śledź. Jeżeli w obszarze granicznym planujesz posadzić kwiaty lub krzewy to zaznacz każde miejsce, a następnie wytnij dziurę w folii tak aby mogły się w nich zmieścić sadzone rośliny.

 

Rozłóż piasek

Aby ułatwić wyrównanie, pod fragment folii ogrodniczej, na której będzie spoczywać kostka brukowa, należy położyć polimerowy piasek do spoinowania. To rodzaj fugi, który pomaga utrzymać kostkę w miejscu po deszczu.

 

Rozpocznij układanie kostki

Umieść cztery kostki brukowe w linii na piasku. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że każdy element leży płasko. Jeśli niektóre są niestabilne, dodaj więcej piasku lub użyj gumowego młotka, aby wbić je na miejsce. Powtarzaj w sekcjach po cztery, aż skończysz. Wypełnij szczeliny między kostkami większą ilością piasku do spoinowania. Po zakończeniu postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby zwilżyć i ustawić piasek.

 

Zasadź swój ogród

Dodaj rośliny lub kwiaty do otworów wyciętych w folii ogrodniczej. Przykryj ściółką lub kamieniami ogrodowymi miejsca, które znajdują się między roślinami aż do kostki. Możesz także pominąć rośliny, jeżeli nie wycinałeś żadnych otworów. Wystarczy położyć warstwę ściółki, aby uzyskać czysty krajobraz oddzielający trawnik od reszty ogrodu.

 

Dodanie krawędzi z kostki brukowej do ogrodu może znacznie poprawić wygląd całego otoczenia domu. Dzięki prostym elementom jak murek z kostki, jestesmy w stanie ładnie podkreślić granice między trawnikiem a ogrodem.

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook