Blog

dlaczego warto zainwestowac w kostke granitowa

Granit to symbol stylu, trwałości i bogactwa w budownictwie. Mimo iż jego cena nie należy do najniższych a sposób obróbki bywa problematyczny, granit nadal jest królem wśród kamieni budowlanych. Dostępność różnego rodzaju kostki granitowej w przeróżnych wymiarach i kolorach rośnie na Polskim rynku z roku na rok wraz z zapotrzebowaniem na granit. Dlaczego? W odróżnieniu od kostki betonowej, granit jest znacznie bardziej estetyczny w odczuciu inwestorów, co skutkuje jego częstszym użyciem w większych projektach brukarskich.

Dziś dowiecie się wszystkiego na temat zalet, zastosowań i wariantów kostki granitowej. Nie przestawaj czytać i sprawdź dlaczego warto zainwestować w kostkę granitową!

 

Dlaczego kostka granitowa?

 

Bruk wykonany z granitu to wydatek procentujący przez wiele lat. Sama kostka granitowa jest kostką kamienną, co gwarantuje wytrzymałość nieosiągalną kostce betonowej. Szukasz materiału na podjazd odpornego na wahania temperatur i ściskanie? Granit oferuje dokładnie te parametry. Nie straszne mu są niskie ani wysokie temperatury. Kostka granitowa nie nasiąka wodą, dzięki czemu nie pęka przy ujemnej temperaturze.

Ok pewnie myślisz, że nacisk i temperatura to nie wszystko. Co ze ścieraniem granitu? Kostka granitowa jest niezwykle odporna na ścieranie, korozję chemiczną i promieniowanie UV. Dzięki temu nadaje się idealnie na materiał do wykładania dużych powierzchni takich jak place czy skwery. Nie zależnie od tego czy decydujesz się na jednolitą barwę kostki, czy wzory różnokolorowe, możesz być pewny, ze granit nie straci swojej barwy w skutek ścierania.

Szukasz najwyższej jakości płytek i kostki granitowej? No to znalazłeś 🙂

Za jakość i długowieczność przyjdzie wam jednak nieco zapłacić. Bez ogródek mówimy, że cena kostki granitowej jest wyższa niż jej betonowego odpowiednika. Jest to jednak cena, którą warto zapłacić za lata nienagannego wyglądu podjazdu, placu i innych powierzchni wykładanych granitem.

 

Wymiary i kolory kostki granitowej

 

Cena kostki granitowej w dużej mierze zależy od jej wymiaru oraz barwy. Jak już wspomnieliśmy, z uwagi na rosnący popyt na granit, wachlarz barw i fasonów kostki stale rośnie. Najpowszechniejsze wymiary kostki z granitu to odpowiednio:

4/6 cm – 7/9 cm – 8/11 cm – 15/17 cm

wymiary kostki granitowej

*Wszystkie prawa do grafiki należą do Bruk-Art. Grafika pochodzi z tego linku.

Warto pamiętać, że im mniejsza kostka granitowa tym większa będzie jej cena. Z uwagi na wysoką odporność granitu, proces jego łupania na mniejsze kostki jest bardziej kosztowny co wpływa na wyższą cenę końcową.

Barwa granitu to kolejny czynnik wpływający na jego cenę. Barwy granitu w powszechnej sprzedaży są: najczęściej szare, jasnoszare, niekiedy prawie białe, białoróżowe, zielone, czerwone, ciemnoszare.

 

Dostępność danego koloru granitu determinuje w znacznym stopniu cenę końcową kostki. Odpowiednio najtańsze będą kostki granitu szarego oraz szaro rudego. Średnia półka cenowa to granity żółte i czerwone. Najdroższe są zdecydowanie granity wydobywane w konkretnych partiach świata charakteryzujące się specyficznymi refleksami oraz czarne granity.

 

Zastosowanie kostki z granitu

 

Jakie są główne zastosowania kostki z granitu? Otoczenie domowe, ścieżki, podjazd, plac. Miejsca które nadają się na wyłożenie kostką granitową są niemal nieograniczone. Większość inwestorów decyduje się na wybór kostki granitowej ponad kostkę betonową z uwagi na walory estetyczne. Rachunek jest prosty. Ładniejsze otoczenie wyłożone granitem podnosi wartość całej inwestycji i obniża koszty utrzymania.

Zastanawiasz się ile wyniesie cię inwestycja w kostkę granitową? Skorzystaj z tego kalkulatora kosztów budowy ścieżki i podjazdu!

Pamiętaj, planując projekt brukarski dokładnie dobierz wielkość kostki do jej wymiaru.

Kostka 4/6 cm będzie świetnym materiałem do budowy alejki ogrodowej tarasu lub wypełnienia klombów wraz z drzewami. Kolejnym świetnym zastosowaniem dla granitu będą schody. Najważniejsze jest, aby nie traktować kostki o wymiarach 4/6 cm jako powierzchni do ruchu pojazdów.

Kostka 7/9 cm może służyć zarówno jako materiał na ścieżkę jak i na podjazd. Jej rozmiar pozwala na ułożenie nawierzchni pod użytkowanie pojazdów bez ryzyka uszkodzenia. Nie jest ona również na tyle masywna, aby uniemożliwić budowę estetycznych ścieżek i tarasów.

Kostka granitowa 8/11 oraz 15/17 to zdecydowanie kandydat do pracy z dużym obciążeniem. Parkingi dla ciężarówek to idealne projekty w których ten rozmiar kostki znajdzie zastosowanie. Co ciekawe w ostatnich latach wielu inwestorów decyduje się na zastosowanie kostki 15/17 w powierzchniach magazynowych z uwagi na pracujące tam ciężkie maszyny budowlane.

 

Czy warto inwestować w kostkę z granitu?

 

Naszym zdaniem, zdecydowanie tak! Stosunek ceny do jakości jest niewątpliwie na korzyść każdego kto zdecyduje się na zakup kostki granitowej. Wytrzymałość, estetyka i szeroki wachlarz zastosować sprawiają, że granitowa kostka brukowa pozostanie jednym z najchętniej stosowanych materiałów  w budownictwie.

Pamiętaj jednak, że sam zakup dobrego materiału nie wystarczy. Do ułożenia świetnej granitowej ścieżki, podjazdu czy tarasu musisz mieć odpowiednie narzędzia i doświadczenie. Nie ryzykuj zmarnowania tak szlachetnego materiału jak kostka granitowa i skontaktuj się ze specjalistami od układania kostki brukowej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook