Blog

malowanie-kostki-brukowej

Pomimo wielu wspaniałych cech, betonowe lub cementowe płyty mogą być zwyczajnie nudne. Niezależnie od tego, czy mówimy o konkretnej werandzie, ścieżce czy podjeździe, w płaskim, matowym wyglądzie szarego betonowych kostek kryje się coś niezwykle pospolitego. Sprawdź jak nadać niezwykły wygląd każdej powierzchni z kostki brukowej. Dowiedz się jak przeprowadzić proces malowania kostki brukowej.

 

Dlaczego w ogóle maluje się kostkę brukową?

 

Beton jest o wiele bardziej wytrzymały, jeśli jest on prawidłowo zabezpieczony. Samo fachowe ułożenie i zastosowanie przezroczystego uszczelniacza do betonu, aby woda nie przenikała do powierzchni gruntu. Oprócz powszechnie stosowanego uszczelniacza do kostki brukowej, istnieją inne produkty przeznaczone do uszczelniania powierzchni betonowych. Specjalne farby do betonu pozwalają zatrzymywać minerały zawarte w kostce brukowej przed wytrącaniem się na powierzchni kostki w formie białych wykwitów.

Farba do cementu i betonu to nie tylko warstwa ochronna na kostkę ale i doskonały sposób aby odmłodzić pospolita kostkę brukową, który jest stosunkowo niedrogi. Jeśli powierzchnia kostki na której pracujemy nie jest zbyt duża (np. podjazd lub ścieżka) to praca jaką musimy wykonać zajmie nam dosłownie kilka chwil. Farba do kostki brukowej jest zazwyczaj dostępna w opakowaniach od 2,5 l do 5 litrów. Taka ilość pozwoli nam na dwuwarstwowe pomalowanie sporej ścieżki lub podjazdu. Koszt wiadra takiej farby oscyluje w granicach 60 zł .

 

Jak pomalować powierzchnię z kostki brukowej?

 

Ok masz już farbę i wiesz, co chcesz nią pomalować. Sprawdźmy teraz jaki dodatkowy osprzęt przydaje się w procesie malowania kostki i jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie związane z tym prace.

Do malowania kostki brukowej potrzebujesz:

– Narzędzie do czyszczenia malowanej powierzchni (myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy)

– Szczotka

– Wałek malarski i przedłużkę

– Duże pędzle

– Tacę na farbę

– Wybraną farbę przeznaczoną do kostki brukowej

Oto jak w prosty sposób przeprowadzić proces malowania kostki brukowej.

Przed rozpoczęciem samego malowania należy dokładnie wyczyścić beton lub kostkę brukową. Natryskiwanie pod wysokim ciśnieniem, przy pomocy myjki ciśnieniowej, naprawdę wystarczy. Dzięki temu dostaniesz się do wszystkich pęknięć w których gromadzą się zabrudzenia. Równie dobrze będzie działać rozpylacz węża ogrodowego i szczotką ogrodową. Po oczyszczeniu kostki pozostaw powierzchnię do wyschnięcia.

Wlej trochę farby do bruku do tacki na farbę, otocz nią pędzel lub wałek i nałóż na nawierzchnię lub beton. To dobry pomysł, aby zacząć od najdalszego zakątka malowanej powierzchni i zmierzać w przeciwną stronę.

Nie ma w tym żadnej szczególnej techniki, po prostu rozprowadź równo farbę i pozwól jej wyschnąć. Po wyschnięciu można użyć pędzla do uzupełnienia luk wokół krawędzi.

 

Co po malowaniu kostki?

 

Farba schnie bardzo szybko i po 3 do 4 godzinach powinieneś być w stanie zaparkować na pomalowanym podjeździe. Farbę nawierzchniową można nanosić za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego w zależności od obszaru, który ma być przykryty i wymaganego wykończenia. Jest sucha w dotyku w ciągu zaledwie 30 minut, gotowa na drugą warstwę po dwóch godzinach i można chodzić po niej już w ciągu zaledwie sześciu godzin. Dla tych, którzy mają betonową płytę, która wymaga przygotowania, możesz kupić tak zwany Concrete Etcher czyli środek do wytrawiania posadzek betonowych. Zanim więc zrezygnujesz ze zużytej posadzki betonowej, ścieżki z wyniszczonej kostki lub podjazdu i zdecydujesz się wyciągnąć młot pneumatyczny, zastanów się, jak łatwo byłoby zmienić wygląd Twojego ogrodu dzięki niesamowitemu zakresowi dostępnych farb do kostek i powierzchni betonowych. Spraw by, że Twój dom i jego otoczenie wzbudzało zazdrość sąsiedztwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook