Blog

jaki-material-wybrac-na-sciezke-w-ogrodzie

Zastanawiasz się, od czego zacząć, jeśli chodzi o ścieżki i chodniki? Jeśli wybierasz materiały lub projektujesz ścieżkę lub chodnik, zacznij od naszego przewodnika.

Przeanalizowaliśmy zalety i wady stosowania materiałów takich jak kamień, wapień, cegła, rozłożony granit, beton i żwir. Potrzebujesz schludnego, równego wykończenia? Konkretnej faktury nawierzchni? Idealnego spasowania z wyglądem pozostałych elementów Twojej posesji?

Poznaj wszystkie najpopularniejsze materiały, które powinieneś brać pod uwagę przy projektowaniu ścieżek i chodników.

 

Materiały: Rozłożony granit

 

Rozłożony granit – lub Grys granitowy, jak się go powszechnie nazywa, jest nieco podobny do żwiru ogrodowego, ale drobniejszy ale za to cięższy, przez co trudniej go zmyć. To stosunkowo niedrogi materiał na ścieżki, który charakteryzuje się brakiem ostrych krawędzi i jest łagodny dla podeszwy buta lub gołej stopy. Jego przepuszczalność czyni go przyjaznym dla środowiska. Nie wchłania on wody przez co potrzebuje chłonnej podsypki aby nie gromadzić wody między kawałkami granitu.

 

Materiały: Drewno

 

Coraz częściej wybierane drewno, stanowi ciekawa alternatywę dla bruku kamiennego i betonowego. Podkłady kolejowe, kłody, lub deski stanowią szlachetny element wystroju ogrodu i dobrze nawiązują do otaczającej zieleni. Najpopularniejszymi gatunkami drewna na podłoże ogrodowe to sosna i akacja. Niezależnie od formy, drewno powinno być wcześniej prawidłowo zaimpregnowane aby nie nasiąkać wodą i hamować rozwój grzybów.

Co ciekawe w sprzedaży jest również specjalny bruk drewniany lub drewniano-betonowy w formie gotowych kostek. Ciekawe, czy trend powrotu do drewna opanuje i Twój ogród?

 

Materiały: Cegły

 

Cegły są wykonane z gliny, w połączeniu z wapnem i piaskiem. W zależności od proporcji stosowanego pigmentu kolory będą się różnić. W przypadku typów cegieł, cen i wzorów nie mamy takiego bogatego wyboru jak np. w przypadku betonowych kostek brukowych. Cegła jest jednak o wiele trwalszym materiałem nadającym „szlachetny” wygląd ścieżkom i chodnikom. Czerwona lub brunatna cegła to idealny materiał do ogrodu zapełnionego zielenią. Popularne cegły klinkierowe są materiałem niezwykle wytrzymałym i nadają się nawet na podjazd który ma za zadanie wytrzymać spore obciążenie.

Minusem cegły przeznaczonej do ścieżek ogrodowych jest jej stosunkowo wysoka cena i mniejsza paleta barw i fasonów niż tradycyjny bruk betonowy.

 

Materiały: płyty wapienne

 

Kiedy poeta W. H. Auden próbował wyobrazić sobie raj, napisał: „To, co widzę, to wapienny krajobraz”. Albo przynajmniej ścieżka wapienna. Jest to materiał, który będzie trwać wiecznie. Gęsta, trwała i dostępna w szerokiej gamie kolorów, to poważna inwestycja. Ciężkie bloki wapienne to spory wydatek wart każdego grosza. Przepiękne i trwałe płyty wapienne nobilitują każdy ogród niezależnie od swojego otoczenia.

Pamiętaj jednak, że jest to materiał szczególnie podatny na uszkodzenie kwasem. Kolejny minus to spory koszt transportu ciężkich płyt wapiennych.

 

Materiały: betonowa kostka brukowa

 

Betowa kostki brukowe są niedrogie, trwałe i łatwe w instalacji (i wymianie). Jest to zdecydowanie najczęściej wybierany materiał na budowę ścieżki i chodnika w Polsce. Bogata gama fasonów i kolorów pokrywa się z wieloma innymi plusami tego produktu. Impregnowana już na etapie produkcji jest świetnie zabezpieczona przed promieniowaniem UV, zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet jeśli jakiś element twojego chodnika lub ścieżki ulegnie uszkodzeniu to sama wymiana kilku elementów zajmuje chwilę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób.

_ga,_gat,_gid,gadwp_wg_default_dimension, gadwp_wg_default_metric,gadwp_wg_default_swmetric

Facebook